Seferihisar Emlak

Büyükşehir Belediyesi’nin Çağan Irmak Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, Tarım ve Orman Bakanlığı  Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk, İzmir İl Tarım Müdürü Zekeriya Erdurmuş, Köy Koop Başkanı Neptün Soyer, Seferihisar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Sayarer ve Yüksek Ziraat Mühendisi Hüseyin Gültekin katıldı.

Toplantıda mandalina başta olmak üzere yaş sebze ve meyvenin geleceği masaya yatırılırken, Hayrettin Uçak, son zamanlardaki ABD ile yaşanan sıkıntılara değinerek, “Ülkemize karşı ilan edilen ekonomik savaşa karşı sektör olarak elimizden geleni yapıyoruz. Birlik başkanı olduğum günden itibaren 4 aydır ithalatçının, ihracatçının ve üreticinin sorunlarını dinliyor, istişare toplantıları gerçekleştiriyoruz. Tespit ettiğimiz sorunları çözerek ihracatı arttırmaya devam edeceğiz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk ise akdeniz sineği hastalığına dikkat çekti. Selçuk, “Kış sıcak geçtiği için akdeniz sineğinde maalesef artış var. Tübitak’ın da içinde olduğu projelerimiz devam ediyor. Bu gibi zararları minimize etmemiz gerekiyor” dedi.

Köy Koop Başkanı Neptün Soyer, “Mandalina kurutması gibi projelerle mandalinaya katma değer katmamız gerekiyor. Dünyada kuru meyve tüketimi artıyor” dedi.

Fotoğraf: Caner Güney