Seferihisar Emlak

Seferihisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri Sığacık Balıkçı Barınağı’nı denetledi. Yasak olan misina ağı kontrolleri gerçekleşirken kullanılması ve bulundurulması yasak olan misina ağlarına el kondu.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yasaklanan ve kullanılması yasak olan bu ağlar seçiciliği düşük olduğundan her türlü balık stoklarına zarar vermesinin yanı sıra yapıldığı madde nedeniyle denizde kaldığında, atıldığında ve ya unutulduğunda doğada uzun süre bozulmamasından dolayı balık ve yaban hayata ciddi zararlar vermekte. Bu tip ağlar özellikle su altında kaldıkları zaman süresince hayalet ağ vazifesi görerek sucul hayata büyük zararlar vererek avlanmaya devam etmekte.

Bakanlık tarafından sürdürülebilir su ürünleri avcılığının devamı açısından su ürünleri avcılığında monofilament (tek kat) misina ağları, multimonofilament (çoklu tek kat) misina ağları ve dolanan (drift-net) ağların kullanılması yasaklandı. Bu ağların, gemilerde, balıkçı barınaklarında, barınma ve çekek (kayıklar ve küçük gemilerin kıyıya çekildiği yer) yerlerinde bulundurulması yasaklandı.

Bu kapsamda Seferihisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri denetimlerin aralıksız devam edeceğini belirtti.