Seferihisar Emlak

Seferihisar Belediyesi’nin 2015 yılında üreticilere alternatif gelir kaynağı yaratmak için başlattığı lavanta üretiminin hasadı 8 Temmuz Pazar günü Turgut Köyü’nde gerçekleşecek.

Festival havasında geçecek Lavanta Hasadı ile ilgili konuşan Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, 6 dönümlük araziye ekilen lavantanın diğer köyler ile birlikte 150 dönümlük alana ulaştığı duyurdu.

Yetişkin, çiftçilerin lavanta çiçeğinin üretim alanlarını genişletip, lavantadan bir çok farklı ürün ortaya çıkardığını söyleyerek “Lavantanın yağını çıkarmaya başladık, oda parfümü ürettik. Lavanta ekimlerinin özellikle Turgut Köyü’nde çiftçilerimizle birlikte kullanılmayan arazilerde yapılmasını sağlayarak bu arazilerin tarıma kazandırılmasını sağladık” dedi.

PANDEMİ NEDENİYLE YAPILAMAMIŞTI

2020 yılında pandemi nedeniyle yapılamayan lavanta hasat etkinliklerinin bu yıl telafi edileceğini söyleyen Yetişkin ‘’Tüm vatandaşlarımızı 8 Temmuz Pazar günü saat 12.00’de gerçekleştireceğimiz Lavanta Hasadı etkinliğimize bekliyorum” ifadeleri ile İzmirlileri festival havasında geçecek etkinliğe davet etti.