DOLAR

32,7058$% 1.33

EURO

34,9855% 0.22

STERLİN

41,4695£% 0.54

GRAM ALTIN

2.449,74%2,47

ÇEYREK ALTIN

3.930,00%1,21

BİTCOİN

2185192฿%0.92708

a

Zorda olanların ihtiyacı askıda… 

0

BEĞENDİM

Gazetecilik mesleği bisiklete binmek gibi… Her ne kadar 25 yıllık meslek hayatımda muhabirlik, editörlük, kurumsal iletişim, halkla ilişkiler, basın danışmanlığı gibi pek çok görev yapmış olsam da, gazetecilik kolumda altın bilezik olarak hem lisans eğitimini aldığım hem de sektörün önde gelen kurumlarında piştiğim temel mesleğim. Seferihisar’daki gazeteci dostlarımın davetleri de beni siz değerli okurlarla buluşturuyor. Seferihisar aşığı ve memlekete faydası olan her işte varım diyen bir kişi olarak; bu buluşmalara vesile olan herkese teşekkür ederim. 

Gazetecinin yapması gereken ana görevi de, iyiyi kötüyü, doğruyu yanlışı kamuoyunun bilgisine sunmaktır. 

İlk olarak çok değerli bir projeyi alkışlayarak, duymamış olanlara duyurmak isterim. Çılgın enflasyon, pahalılık ve Türk Lirası’nın değer kaybettiği günlerde, açlık ve yoksullukla mücadele eden zor durumda olan insanlarımız için Seferihisar Belediyesi çok önemli bir projeye imza attı. İhtiyaç sahiplerini hayırseverlerin bağışları ile buluşturan proje, “Seferihisar’da dayanışma zamanı” diyor. 

Bu satırlar yazılırken 8 yardım talebi çözüm bekliyordu. Kimi kirasını ödeyememiş, kimi elektrik faturasını… Eğitim ve gıda desteği isteyen de var. Askıda ekmek, askıda fatura gibi… Belediyenin internet sitesinden ihtiyacı ve bağışçıyı buluşturacak bir platform açıldı. 

Seferihisar’ın gönlü geniş, ihtiyaç sahiplerine el uzatacak hayırseverleri çoktur. Bu topraklardan servet elde eden özel şirketleri de göreve davet ediyorum. Bir elin verdiğini öbür el görmeden, ihtiyaç sahibini incitmeden, reklamını yapmadan bağış yapabilecek işletme sahipleri ve yöneticileri belediyenin yönlendireceği dertlere deva olmaya davet ediyorum.   

  

Olan denizcinin bahçesine olmuştur

Gündemdeki diğer konu; Sığacık’ın yat limanı işletmesi Teos Marina’nın büyüme projesine tepkiler. Bir dönem yönetim ekibinde yer alıp, tanıtımına ve gelişmesine emek verdiğim bu işletmeyi iyi bilen biri olarak, bu konuya değinmemek olmazdı. 

Konuya Kolin Holding’in şirketi Teos Marina tarafından bakınca, yıllar içinde yapılan yatırımın karşılığı kapasitenin dolması ile alınmıştır. Bundan sonraki hedef, bu doluluğu korumak ve daha büyük yatlara hizmet verip sektöründeki pastadan daha büyük pay almaktır. Bu açıdan büyümek bu şirket için ihtiyaçtır. 

Öte yandan toplumun hassasiyetleri ve soru işaretleri olması da anlaşılabilir bir durumdur. Teos Antik Kenti’nin kuzey limanı üzerinde kurulu olan bu işletmenin, binlerce yıldır doğal liman olarak denizcilere hizmet etmiş, sığ alanlarında teknelerin yapım bakım ve onarımlarının yapılıp suya indiği yerdedir. Sığlığı sebebiyle megayatlara uygun değildir. 

Projesi açıklanan büyüme yatırımı için adımlar atılırken bölge halkı ve sivil toplum kuruluşları yok sayılmamalı, akıllardaki sorular uzmanlar tarafından yanıtlanmalıdır. Sığacık için liman ihtiyaçtır ancak yeri tartışılır.

Gelelim yer konusuna… Projede büyütülecek olan beton alan, dalgakıran, yeni iskeleler alanı, şu anki durumuyla denizcilerin halatları çözüp fazla uzağa gitmeden demir attığı deniz alanı. Adına “bahçe” dedikleri, “bahçeye çıkmak”, “bahçede buluşmak” gibi deyimler geliştirdikleri bir alan. Kimi motoryat sahibi fazla mazot yakmadan, kimi yelkenli sahibi yelken açıp denizler aşmadan bahçeye çıkıp nefes aldıkları, balık tuttukları, denize girdikleri, kahvaltı ya da akşam yemeği sofrası kurup keyif yaptıkları bir alan… Bir de marina ücretlerine parası yetmeyen ya da marinaya bağlanmayı tercih etmeyen denizcinin doğal liman olarak alargada kaldıkları, fırtınadan sığındıkları bir deniz alanı… 

Yer konusuna yeterince açıklık getirebildiğimi umuyorum… Olan denizcinin bahçesine olmuştur. Bu kayıp için marinada teknesi olan denizcilerin de üzüldüğünü düşünüyorum. 

Giriş çıkış zorluğu, sığlık alanın derinleştirilmesi, alargada kalınacak doğal liman alanının kalmaması, işletme tekeli ile fiyat rekabeti olmayışı ve pek çok konu, bölge halkı ve denizciler tarafından daha uzun süre konuşulup tartışılacaktır.   

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.