Seferihisar Emlak

Seferihisar’daki “Ata Ekmeği ve Armola Şenliği”ne İzmirliler adeta akın etti. Yöresel yöntemlerle hazırlanan binlerce “Ata Ekmeği” birkaç saat içinde tüketilirken, Ulamışlı kadınlar gelen ekmek talebine cevap verebilmek için canla başla çalıştı ama katılımın tahminlerden çok yüksek olması ekmek talebi yeterince karşılanamadı ve şenlik alanında adeta izdiham yaşandı.

Seferihisar Belediyesi, 10 Haziran Cumartesi günü Ulamış Köyünde gün boyu devam etti ve, iftar sofrasıyla birleşen bir etkinliğe imza attı. 2011 yılında Takas Şenliğinde Gödence Köyünde bulunan Topan Karakılçık Buğdayı, uzun uğraşlar sonrasında Can Yücel Tohum Merkezi’nde çoğaltıp un haline getirildi, kara fırında yöresel yöntemlerle Ata Ekmeği üretildi. Topan Karakılçık Buğdayının hasat döneminin gelmesiyle birlikte düzenlenen şenlikte, çok büyük ilgi gören ekmek ve ilçenin meşhur peyniri Armola iftar sofrasında bir araya geldi. Gün boyu ekmek üreten ve satan Ulamışlı kadınlar, 10 binin üzerinde ziyaretçinin geldiği şenlikte ekmek talebine yetişmeye zorlandı. Müthiş görüntülere sahne olan şenlik, iftar yemeği ve gösterilerle devam etti.

TÜM SOKAKLARA RESSAM ELİ DEĞDİ

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Ulamış Köyü Muhtarı Kadir Girginer’in ev sahipliğinde Ulamış Köyünde gerçekleşen şenliğe CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, CHP İzmir Milletvekili Attila Sertel de katıldı. Öğle saatlerinden itibaren açılan Ulamış Üretici Pazarı ve stantlar gün boyu ziyaretçilere yöresel lezzetler sundu. Seferihisar Sanatçılar Derneği, Salyangoz Sulu boya Resim Grubu, Seferihisar Belediyesi Ürkmez Resim Grubu, Ulamış sokaklarını rengarenk resimlerle donatırken, gün boyu atölye çalışmaları da gerçekleştirdi. Yerli üreticilerin yanı sıra, Can Yücel Tohum Merkezi, kooperatifler ve dernekler stantlar açarak şenliğe dahil oldu.

ATA EKMEĞİ PİŞİRME DERSİ

Şenlikte Ata Ekmeği yapımı, köy sabunu yapımı, harman yerinde dövenle hasat ve rahvan atları gösterisi ilgiyle takip edildi. Ulamışlı kadınlar, katılımcılarla birlikte anneleri ve ninelerinden öğrendikleri yöntemlerle buğdayı yoğurup, kara fırında pişirmesini vatandaşlar büyük bir merakla izledi. Ayrıca Topan Karakılçık Buğdayından Ramazan Pidesi de pişirildi. Saat 17.00’de kortej yürüyüşüyle başlayan şenlik Ulamış Köyü girişinden şenlik alanı olan köy sokaklarına yayıldı. Köyün tüm cadde ve yolları rengarenk görüntülere sahne olurken, şenliğe katılanlar unutulmaz bir gün yaşadı.

ULAMIŞ ÜRETİCİ PAZARI HER CUMARTESİ

Şenlikte konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ulamış Üretici Pazarının bundan böyle her Cumartesi günü açık olacağını söyledi. Ata Ekmeğinin de bu pazarda satılacağına vurgu yapan Başkan Soyer; “Bugün Seferihisar’ın en güzel köylerinden birinde Ulamış’ta çok özel nedenlerle bir aradayız. Bunlardan birincisi, Ulamış’ın üreten kadınlarının, çiftçilerinin artık sadece kendi yer alacağı Üretici Pazarını açıyoruz. Köylünün bahçesiyle şehirlinin sofrası arasındaki bağı koparmamak adına attığımız üretici pazarlarından bir tanesi de artık her cumartesi Ulamış köyümüzde olacak. Köylülerimiz daha çok çalışacak, üretecek, çoğaltacak, şehirlimiz gelecek doğal, katkısız bu meyve sebzeleri yiyecek. Köylümüz kazanacak, kentlimiz katkısız, doğal, kimyasal ilaçlar kullanılmamış bu yiyeceklerle daha sağlıklı beslenecek.” dedi.

YAŞASIN YEREL TOHUMLAR

Topan Karakılçık Buğdayıyla ilgili yaptıkları çalışmalarla ilgili açıklamalar da yapan Başkan Soyer;  “Diğer bir mutluluğumuz ise 2011 yılında başlattığımız ve Türkiye’ye yayılmasına öncülük ettiğimiz yerel tohumun üretilmesini yasaklayan tohum yasasına karşı başlattığımız Tohum Takas Şenliklerinde bulduğumuz Topan Karakılçık Buğdayı’nı çoğaltmayı başarmak ve Ata Ekmeğini üretmek. Tohum mücadelemize başladığımız 2011 yılından beri, yerel tohumun yok olmaması için büyük çaba harcadık. Köylerde ninelerimizin sandıklarında tohumlar bulduk. Kurduğumuz Can Yücel Tohum Merkezi’nde tohumları çoğalttık.

Türkiye genelinde bir milyondan fazla tohum ve fide dağıttık. Bu tohumların içerisinde artık yok olduğu düşünülen Topan Karakılçık Buğdayını fark ettik. Uzun süren çalışmalarla çoğaltmayı başardık. Ve nihayet geçtiğimiz yıl bu tohumun hasadını yaptık. Taş değirmende öğütüp, atalarımızın yarattığı lezzeti yeniden yakaladık.

İnanılmaz geri dönüşler aldık, talepleri karşılamakta zorlandık. Şimdi birçok yere bu tohumları ektik. Yine hasat zamanı geldi ve bu defa hasadı bir şenlikle kutluyoruz. Ve Ata Ekmeği’nin yanına sadece Seferihisar’da üretilen Armola Peyniri’ni ekledik. Bu iki muhteşem lezzeti iftar yemeğinde buluşturuyoruz. Yaşasın Yerel Tohumlar, yaşasın yöresel lezzetlerimiz” dedi.

KELEBEK ETKİSİ YARATMASI UMUDUYLA

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey; “Bu güzel bereketli günde köylülerimize bir kez daha bereket diliyorum. Bugün beni en çok umutlandıran şey köylümüzün yüzünün güldüğünü görmek. Demek ki isteyince olabiliyor. Diliyorum ki bu güzel örnekten bütün Türkiye ilham alır. Ulusal politikalar iham alır. Beş sene uğraşıp bunun sonucu büyük bir berekete ulaşıyorsa demek ki el ele verirsek toprağın bereketiyle neler başarabiliriz. Bu ortamı yaratan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’e minnettarım. Bu güzel örneklerden kelebek etkisi yaratmak umuduyla” dedi.

Etkinlik, Ata Ekmeği, Armola Peyniri, Topan Karakılçık Buğdayından yapılan Ramazan Pidesi, keşkek ve çeşitli yemeklerin ikram edildiği iftar yemeği ve ramazan eğlencesiyle tamamlandı.