Seferihisar Emlak

Sevgili Başkan Sayın Tunç Soyer’in Seferihisar’dan ayrılmasının ve İzmir Büyükşehir Belediye başkanı seçilmesinin üzerinden 2,5 yıl geçti.

Kısacası sayılı günler ne de çabuk gelip geçiyor değil mi? Seferihisarlılar soruyor; “Tunç başkanımız nasıllar, iyiler mi acaba? Bizleri unutmamışlardır inşallah…”

Son günlerde çok sayıda insan bu soruyu sorduktan sonra; “Galiba unuttu, çünkü İzmir’e gönderdiğimizden bu yana ilçemizde bir çivisini görmedik…” diye mırıldanıyor.

Kocaçay, otopark ve tali yolların asfaltlanması gibi ana konular bir yana, ilçenin en başta gelen sorunlardan olan mezarlık konusuna bile henüz neşter vurulmadı…

MÜYESSER TEYZENİN VASİYETİ YERİNE GETİRİLEMEDİ

Seferihisarın sevilen siması Müyesser Teyze’nin vaadini de yerine getiremediler…

Hıdırlık mahallesinin sevilen simalarından Müyesser Gökçen Teyze önceki gün vefat etti. Tek isteği, tek vasiyeti, ölümünden sonra yıllar önce vefat eden oğlu Sami’nin yanına gömülmekti ama mümkün olmadı. Tahmin ediyorum onun kemiklerinin sızlaması Başkan Soyer’in de yüreğini sızlatıyordur.

VASİYETİN YERİNE GELMESİ İÇİN 7.500 TL İSTEDİLER

Mezarlık defin yetkilileri, merhum teyzemizin bu isteğinin yerine getirilebilmesi için yakınlarından 7 bin 500 TL para istediler. İstediler derken rüşvet değil elbette; büyükşehir meclisinin aldığı karar  uyarınca tatbi kî…

Torunu Erdoğan Toksöz, çok uğraştı, çok didindi, siyasetteki ve büyükşehirde görevli tüm tanıdıklarını aradı, dil döktü, çabaladı ama sonuç alamadı. Zengin bir aileden değildi. Haliyle anneannesi olan Müyesser Teyze’nin vasiyetini yerine getiremedi, torununun mezarı başka yerde iken Müyesse Teyze başka yere defnedildi.

Sayın Başkan Tunç Soyer!…

Ölünün üzerinden para kazanmaya çalışan tek belediye İzmir Büyükşehir Belediyesi mi bilemiyorum…

Belki aynı uygulama başka belediyelerde de vardır ama bizim İzmir’imiz neden farklı olmasın?

İnsanlar yakınlarının yanına gömülebilmek için kefen parası yanında bir de bu uygulama için mi para biriktirsinler?…

Bu hak mıdır, adalet midir Allah aşkına!..

Tamam, özel aile mezarlığı isteyenlerden ücret talep edilebilir ama sıradan kişilerin, fakir fukaranın; anne, baba, eş veya evlatlarının yanına gömülmesi için niçin ‘illa da para’ denir mi?

Bunun makul bir açıklaması var mı?..

MEZARLIK SORUNU

Sayın Soyer!

Seferihisar’ın mezarlık sorununun olduğunu siz de çok iyi biliyorsunuz… Seferihisar’daki görev sürenizin ilk dönemi olan 2009-2014 yılları arasında Anavatan’dan belediye meclisi olarak görev yapan Ogün Tarhan’ı hatırlarsınız. Defalarca mezarlık konusunu gündeme getirmiş, Seferihisar mezarlığının dolduğunu, cenazelerin üst üste defnedildiğini belirterek yeni mezarlık alanı açılması hususunda belediye meclisine önergeler vermişti ama aradan yıllar geçmesine rağmen bu konuda maalesef bir karış ilerleme olmadı, yapılamadı.

Niye?

SAYIN SOYER! Kamuya açık mektubuma son verirken

Seferihisar’ın ana sorunları olan otopark, Kocaçay ve mezarlık konusuna ne zaman eğileceksiniz, lütfen bilmek, öğrenmek istiyoruz…