Seferihisar Emlak

Tekrarlanan genel seçim yaklaştı. Sokakta, kahvede, lokantada veya herhangi bir iş yerinde üç kişi bir araya geldiğinde seçimi konuşuyor.
Herkes bir tahmin yürütüyor, sohbetin sonuna doğru da iddialar başlıyor. Kimisi yemeğine, kimisi ayakkabısına iddiaya giriyor. Kimi de daha büyüğüne kaçıyor, iddiaya ayakkabı, kravat, takım elbise ve gömlek ekliyor. Üstelikte alınacaklar marka olacak.
Aslında bu seçimde tahmin etmek veya tahmini tutturmak bir hayli zor. Çünkü ülkenin taşları 5 ayda iyice yerinden oynadı.
MHP her öneriye ‘Olmaz! Yanaşmayız! Yanaşmayın veya gelmeyin‘ gibi olumsuz tavırlar yerine Türkiye ve toplumun geleceği adına kucaklayıcı bir tutum sergilemiş olsaydı eminim bu seçimin galibi MHP olacaktı. Ama onlar bu ihtimali kendi elleriyle ortadan kaldırdılar.
Gelinen aşamada 7 Haziran tablosu yeniden ortaya çıkarsa bu kez ne yapacaklar bakalım. Seçim öncesinde neden ‘hayırcı‘ olduklarını anlatmak için yoğun çaba harcıyorlar. Yaşanan kargaşa ve terör ise kendilerini kısmen haklı çıkarıyor. Bu durumda oylarının artması sürpriz olmayacak.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 5 aydır tam bir devlet adamı ve lider görünümü sergilemesi, partisinin oylarını yükseltecek. 7 Haziran seçimlerine göre en az 3 puan daha fazla oy alacaklarını tahmin ediyorum.
AK Parti için çok yorumda bulunamayacağım. Nedeni açık. Devlet ellerinde, hükümet ellerinde ve her türlü iktidar olanaklarını kullanıyorlar. Üstelik muhalif basını da mümkün olduğunca susturarak… Yine de benim kişisel tahminim 7 Haziran‘daki oranı yakalayamayacakları yönünde.
Bunun en etkili nedenlerinden biri hükümetin yasakçı politikaları ve 7 hazirandan sonra terör olaylarının birden bire artması. İşte bu nedenlerle 7 Haziran seçimlerine göre 2-3 puan aralığında oy kaybedeceklerini düşünüyorum.
EN ŞANSLI HDP
Bir kesimin düşüncesine göre terörü tekrar uyandıran HDP… Ancak bu görüşe inanan insanların sayısı tahmin edildiği gibi yüksek değil, aksine çok az. Ayrıca HDP’nin şanslı olduğu iki neden var. Birinci neden mağdur durumda olduklarını çok iyi anlatıyorlar.
İkinci neden ise doğu ve güneydoğu insanının terör nedeniyle birbirleriyle kilitlenmeleri gösteriliyor.
Önceki seçimlerde olduğu gibi doğu ve güneydoğu bölgelerinden artık HDP dışındaki hiçbir siyasi partiye oy çıkmaz… O bölgenin insanı artık, “Dert bende derman bizde” anlayışıyla birbirlerine daha fazla sarılıyor.
Ayrıca ülkemizin diğer bölgelerinde yaşayan doğu ve güneydoğu kökenli insanlar da birbirlerine eskisinden daha çok sarılmaya başladılar. 7 Haziran sonuçlarına saygı gösterilmemesinin ve iradelerine ipotek konulmasının cezasını sandıkta kesecekler.
Ayrıca 7 Haziran seçimlerinde HDP’ye oy veren ve kürt kökenli olmayan hiçbir vatandaştan, ”Bu kez HDP’ye oyumu vermeyeceğim” cümlesini de duymadım. Bu durum da tahminimi artıran bir başka neden…

İŞTE BU TAHMİNLERİME GÖRE 1 KASIM’DA OLABİLECEK SEÇİM SONUÇLARI VE PARTİLERİN ÇIKARACAĞI MİLLETVEKİLİ SAYISI
AK Parti: %37 – %38 Çıkaracağı milletvekili sayısı 210-215
CHP: %28,5 – %29,5 Çıkarabileceği milletvekili sayısı 140-145
MHP: %16,5 – %17,5 Çıkarabileceği milletvekili sayısı 90-95
HADEP: %14,5 – %16 Çıkarabileceği milletvekili sayısı 90-95

 

Not: Bu tahminlerim seçim gününden bir gün öncesine, yani 31 Ekim akşamına kadar en çok bir puan ve en çok 5-10 vekil sayısı değişiklik yapıla bilinecektir.

 

Son Güncelleme : 18 Ekim 2015 22:50