fbpx

AK Parti’nin Sabrı Tükeniyor mu?

Yayınlanma tarihi : 06 Nisan 2010 5:23 - Güncellenme tarihi : 04 Eylül 2015 5:24

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in bir yıllık yaptığı icraatlarını anlatmasından bir hafta sonra, Seferihisar AK Parti İlçe Başkanlığı Başkan Tunç Soyer’in bir yılını eleştiren ve eleştirilerin sonunda İlçe Başkanı Ümit Cingöz’ün “Desteğimiz bir süre daha devam edecek ama Soyer’in icraatlarını da yakından takip edeceğiz” söylemlerinin arkasında, genel seçimler yaklaştıkça AK Parti belediye yönetimine eleştiri dozunu arttıracağı sinyalleri veriyordu sanki…

Bilindiği gibi demokrasilerde iktidarda muhalefet de gücünü halktan alır. Konuya bu gözle bakılırsa başkan Ümit Cingöz ve yönetimi belediyenin bir yıllık icraatında eleştirdiği konulara hak vermemek elde değildi..

Ak Partinin eleştirdiği ana konular neydi?

Ürkmez ve Doğanbey bölgeleriyle Başkan Soyer’in Sığacık kadar ilgilenmemesiydi. İşte tam burada bir anımı anlatayım.

1994 yılında belediye başkanlığına ikinci kez adaylığını açıklayan Etem Çalış “Tekrar seçilirsem Doğanbey bölgesine Seferihisar belediyesinin şubesini açacağım. İnsanlar belediyede işi olduğunda Seferihisar’a kadar gelmeyecekler” demiş ve seçimi kazandığında bu fikrinden caymıştı.

1997 yıllarına kadar Doğanbey ve Payamlı bölgeleri Seferihisar belediyesine bağlıydı ve o yıllarda Başkan Etem Çalış Seferihisar belediyesinin tamamına yakın araç ve iş makine parkını o bölgelerdeki kooperatiflerin bağışlarıyla almıştı.

O günün Doğanbey Muhtarı Halil Türker köyünün su kanalını kazmak için iki gnlüğüne bir iş makinesi ile elli torba çimento istedi. Başkan Etem Çalış “Biz eski köye bakmıyoruz. Özel idareden iste” cümlesinden sonra Doğanbey payamlı ile birleşti ve belediyelik olmuşlardı.
Şu an AK Partinin de eleştirdiği ana konularından birisi bu!! Başkan Ümit Cingöz “Seferihisar Belediyesi’nin Ürkmez’deki görevli arkadaş para alıyor ama vatandaş bir imar durumu almak için bile Seferihisar’a gelmek zorunda kalıyor! Niçin Ürkmez’e tam teşekküllü bir şube açılmıyor” diyor…

Seferihisar belediyesi geride kalan bir yılda olduğu gibi Ürkmez’de tam teşekküllü bir şube oluşturmazsa Özdere ve Gümüldür ile birleşerek ilçe olacakları kesindir. Zaten Ümit Cingöz’ün de ağzından çıkaramadığı konu budur…

Böyle bir konu gerçekleştiğinde ise Seferihisar belediyesinin gelirlerinin beşte üç oranında azalacağı kesindir.

Cingöz’ün bir eleştirisi de “Bir yıldan beri Seferihisar belediyesi yönetim kadrosunu oluşturamadı” şeklindeydi…

Cingöz’ün bu eleştirisine de katılmamak mümkün değil. Bu konuyu da ben sorayım!! Bir yıldır idari kadroda kaç kişi görevinden uzaklaştırıldı veya görev değişikliği yapıldı?

Bir yılda niçin bu atamalar veya görevden almalar yapıldı? Başkan Soyer, göreve atadığı kişilerin Seferihisar’ın siyasi yapısının ve halkının kabul edebileceği görevlilerden oluşturamadığı için..

Ancak daha önceki yazımda da belirttiğim gibi bir yılda tecrübe edinildiği ikinci yıla sağlam bir siyasi yapıdan oluşan ve ilçe halkını yakından tanıyan bir yönetim yapısı oluşturulacağına inanmak istiyoruz.

Bunun sadece Ak Parti teşkilatının özlemi değil, Seferihisar halkının da isteği olduğu bilinmelidir ki, AK Parti teşkilatı da halkın isteğini dile getirmiştir..

Sakin Şehir projesini geliştiren Tunç Soyer’i de konuşmalarında tebrik eden başkan Cingöz konuya anlamlı bir eleştiri de getirdi, Cingöz “Bu projenin içini doldurulmazsa yazık olur…” diyor.

Bu uyarısında da haklıydı, Seferihisar sakin şehir ilan edileli altı ayı geride bıraktı! Peki, ne değişti Seferihisar’da? Seferihisar Belediyesi en kolayı olan esnaflara tabela standardını bile henüz uygulamaya koyamadı!!

Seferihisar’a bir yıl önce gelen bir misafir şu an tekrar geldiğinde ilçede gözle görülür değişen ne?

AK Parti İlçe teşkilatının eleştirileri tabi ki bunlarla sınırlı değildi. Diğer konuları zaman içerisinde yazmaya devam edeceğiz, ancak başkan Ümit Cingöz’ün yapıcı eleştirilerinin satır aralarındaki sitemleri de göz önüne alırsak, AK Partinin sabrı tükeniyor mu? sorusu geliyor akla…

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)
Mustafa KARABULUT
Mustafa KARABULUT
Yazarın diğer yazıları
Bizim Büyükşehir meclis üyeleri ne iş yapar?
06 Ağustos 2022 11:07
Eski bayramlar ve Çetin Ege’nin anılarından bir yaprak
07 Temmuz 2022 1:54
Sabır ve boş vaatlerin üzerinde çok durmayacağım 
22 Mayıs 2022 10:49
O koltuk sana 5 beden büyük gelmiş!
10 Nisan 2022 9:33
Tüm yazılar