fbpx

AKUT-Bonzai ve Seferihisar öğretmen evi

Yayınlanma tarihi : 31 Ağustos 2014 2:00 - Güncellenme tarihi : 04 Eylül 2015 2:01

Seferihisar’da AKUT isminde gönüllü insanların bir araya geldiği bir dernek var. Bu derneğin ne yaptığını ve hangi koşullarda bizlere yardımcı olabileceğini pek çoğumuz bilmiyor olabilir ama ben anlatayım.

Bu derneğin başkanı Vahdi Sarıkaya ve 21 gönüllü ekibi 24 saat tüm canlıları bir kaza anında kurtarmaya hazır gönüllü eğitim almış isimler.

Düşünün bir trafik kazası yaptınız aracınızın kapısı açılmadığından yakınlarınız araç içerisinde ızdırap çekiyor, işte o anda bu eğitimli ekip donanımlı ekipmanı ele geliyor ve yakınlarınızı araçtan kurtarıyor. Ayrıca bir doğal afet olduğunda bu ekip sizleri kurtarabilmek için canları pahasına sizlerin yanında yer alıyor.

SADECE BU KADAR MI?

Bir kedi kuyuya düştüğünde, bir köpeğin ayağı kırıldığında bir yakınınız kaybolduğunda bu ekip 24 saat sizlerin yanında yerlerini alıyor. Ancak AKUT diye adlandırılan bu günüllü insanları bizler ne kadar tanıyoruz veya onlara manevi olarak ne kadar destek olabiliyoruz?

İşte burası tartışma konusu…

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer bu arkadaşların toplanabilmesi ve bir kısım alet edevatlarını koyabilmesi içen belediye yakınlarında bir kapalı alan tahsis etmiş, ancak bu ne kadar yeterli?

Derneğin Başkanı Vahdi Sarıkaya anlatıyor.

Sağolsun Belediye Başkanımız bizlere bir dükkan verdi orada toplanıp toplantımızı yapıyoruz ama alan çok küçük olduğu için herhangi bir kaza anında kullanabileceğimiz malzemeler belediye garajının yanında ve yine belediye başkanımızın verdiği bir alanda bulunduruyoruz. Halbuki bizim eğitim ve toplantı yapacağımız alanda olmalı tüm araç ve gereçlerimiz…

TOPLANTILARIMIZ, ARAÇ VE GEREÇLERİMİZ AYNI YERDE OLMALI

Vahdi Sarıkaya anlatıyor. “Düşünün büyük bir sel felaketi veya benzer bir doğal afet oldu, il bölgesinden bizlere yardıma gelebilecek AKUT’lu arkadaşlarımızın toplandığı ve eğitim çalışmaları yapabileceğimiz alanda hem araç ve gereçlerimiz bir arada olmalı ki eğitim çalışmalarımızı görsel olarak yapabileceğimiz kapalı ve geniş bir açık alanımız olmalı” diyor.

İşte burada başta hayırseverlerimize, yine belediye başkanımıza ve devletimizi temsil eden kaymakamımızdan ricamız var.

Seferihisar garajının bitişiğinde hayırsever ve diğer kamu kuruluşlarının desteğiyle o bölgeye bir kapalı ve gönüllü AKUT’lu arkadaşlarımızın eğitim çalışmaları yapabileceği bir alan yapılamaz mı?

Sanırım bu çağrımıza yine Belediye Başkanımız Tunç Soyer yanıt verecektir…

BONZAİ VE UYUŞTURUCUYA KARŞI BELEDİYE KOMİSYON KURDU

İstanbul’un Sarıyer belediyesi Bonzai ve benzer uyuşturucuyla mücadeleye karşı belediye meclisi kararıyla komisyonu kurdu. Şükrü Genç’i önceki gün akşam bir TV kanalında konuyla ilgili konuşmalarını izledim, Genç “Belediye doktorlarını, hükümet tabiplerini, ilçe milli eğitim müdürünü, ilçe emniyet müdürünü, belediye başkanını, kaymakamı, psikologları, sosyologları, mahalle muhtarlarını, dernek kooperatiflerini, sivil toplum kuruluşlarını, spor kulüplerini dinledik. Bağımlılar ve mağdurlar dâhil herkesi dinledik” cümleleriyle başlayan konuşması tüyler ürperticiydi…

Başkan Genç, önceki sayımızdaki köşemde yazdığım yazıyı doğrular nitelikteydi ve konuşmasının devamında “500 kullanıcı aileleri dinlediğimizde uyuşturucuya alışan gençlerimiz genelde ya çok zengin ailelerin yada çok yoksul ailelerin çocuklarında görüldüğünü tespit ettik ve Kaymakamımız, Emniyet teşkilatımız ile koordineli çalışmalarımız sonucunda iki ayda kullanıcı sayısını yarı yarıya düşürdük. Biz bunu yapmasaydık üç yıl sonra Sarıyer sokaklarında yürüyemez hale gelebilecektik” diyordu.

Seferihisar belediyesi’de belediye meclisinde benzer komisyon kurarak son yılların illeti olan ve aydan aya gençlerimizi zehirleyen bu illetten onlarca gencimizi kurtarabilir kanısındayım.

SEFERİHİSAR’IN ÖĞRETMEN EVİ

Geçtiğimiz yıl Milli Eğitim Bakanlığına bağlı vakıftan Seferihisar belediyesince satın alınan ve bölge sakinlerince ‘Seferihisar Öğretmen evi’ ismiyle tanınan mülkü Seferihisar belediyesi uygun bir ücret ödeyerek satın alınan mülk geçtiğimiz bir belediye meclisi toplantısında ‘satmak veya kiralamak’ suretiyle belediye meclisinde geçmiş.

Bu karara el kaldıran belediye meclis üyelerini kınıyorum cümlesini kullansam belik ağır kaçabilir ama ilçe insanına veya dışarıdan gelecek bir misafirin bir veya iki akşam konaklama imkanı olabilecek bir mülk nasıl satışa veya kiraya verilebilmek amacıyla meclis üyeleri ellerini kaldırabilirdi…

Hakikaten hayli düşündürücü bir karar olmalı…

Tamam, satmayacağız belediye şirketi üzerine kiralayıp yine Seferihisar veya ilçeye gelen konukların birkaç akşam konaklayabileceği bir mekân yapılacak diye bir anlığına düşünelim. O zamanda aklımıza şu suru geliyor. Belediye veya şirket bünyesinde bu tür mekânların nasıl çalıştırabileceği elemenler yerine sürgün anlamında işe yaramayan personeli bu mekana gönderilirse o zaman olay daha da vahim olacak…

Herhangi bir kamu kurumuna kiralamak ise bence ilçeye yapılabilecek en kütü icraatlarından biri olmalı…

Burada yapılacak tek konu:

İşin ehli ve turizmden iyi anlayan personel tarafından yine belediye şirketi üzerinden işletilmeli ve ilçenin çok gerekli olabilecek o tesisi bir an önce işletmeye açılmalı, ama profesyonel ve deneyimli çalışanlar tarafından ama bir an önce bu tesis işletmeye açılmalı…

Taktir belediye başkanlığının….

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)
Mustafa KARABULUT
Mustafa KARABULUT
Yazarın diğer yazıları
Bizim Büyükşehir meclis üyeleri ne iş yapar?
06 Ağustos 2022 11:07
Eski bayramlar ve Çetin Ege’nin anılarından bir yaprak
07 Temmuz 2022 1:54
Sabır ve boş vaatlerin üzerinde çok durmayacağım 
22 Mayıs 2022 10:49
O koltuk sana 5 beden büyük gelmiş!
10 Nisan 2022 9:33
Tüm yazılar