Seferihisar Emlak

Derler ya, “Öldürmeyen Allah öldürmez” diye… Geçtiğimiz yıl o hastane bu doktor derken yedi ayım hastane odalarında geçti, ‘Çok şükür, belli başlı bir teşhis konulamadan eski sağlığıma kavuştum’ derken, geçtiğimiz haftalarda bu kez kalp krizi nedeniyle apar topar hastaneye kaldırıldım, zamana karşı verilen bir yarışın sonucunda adeta ölümden döndüm.

Kalp krizden bir gün önce köyde Besim, yani Mehmet Ali Yavaş abimle sohbet ederken konu İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Özdemir’in açığa alınmasına gelmiş, abim, “Ali Bey emsaline az rastlanabilecek bir idareciydi. Köylere ve üreticilerine böylesine destek veren bir ismin neden görevden alındığını bir türlü anlayamadım, çok üzgünüm” demişti. Bu düşünceye katılmamak mümkün değildi. Bu sohbetin arasında Ali Özdemir’i arayınca göreve dönmediğini öğrendim. Günlerden Cuma idi, kendi kendime pazar günü konuyla ilgili olarak AK PARTİ ve MHP ilçe teşkilatına yönelik sitemli bir yazı yazmaya karar verdim, ancak hastanelik olunca bu düşüncemi o günlerde hayata geçiremedim.

Açık kalp ameliyatımın üzerinden üç hafta geçti. Yavaş yavaş normale dönüyorum. Artık kendimi bilgisayar başına geçecek kadar güçlü görünce abimle yaptığımız sohbet sırasında niyetlendiğim yazıya odaklandım.

Evet, yaklaşık bir yıl içinde üç kez ölümün eşiğinden döndüm. Bu süreçte gerek sağlığıma kavuşmamda emeği geçen doktor ve hastane görevlilerine, gerekse sağlığımla ilgili olarak arayıp soranlara binlerce kez teşekkür ederim.

GELELİM ASIL KONUYA

Seferihisar İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Özdemir’in, gençlik yıllarına dayanan sağ kökenli bir yapısı vardır. Ancak kendisini 25 yıldır yakından tanırım. Görevi sırasında partizanlık yaptığına tanık olmadığım gibi, bu konuda herhangi bir şikayet de kulağıma gelmedi. Hele hele üretken ev kadınlarına verdiği destek hiçbir zaman unutulacak gibi değildir.

Peki, Özdemir’in açığa alınma nedeni neydi?

İlçe binasındaki salonun kongre için AK PARTİ kadın kollarına tahsis edilmesiydi?… İyi ama arkadaş, bu ilçenin bir mülki amiri var, bu konu ilçe müdürünün yetkisinde değil ki…

Sadece buradan yola çıkılarak fırtına koparılmasını anlamış değilim.

Burada önce AK parti ilçe başkanına, ardından da MHP ilçe başkanına birer çift sözüm olacak.

Bu müdür AK PARTİ kadın kolları seçimi müdürlüğün salonunda yapıldığı için açığa alındığı halde niçin sahip çıkmadınız?..

Özellikle de MHP ilçe başkanı…

Yirmi beş yıldır yakından tanıdığım, ülkücü kökenli dava arkadaşınıza niye sahip çıkmadınız?

Her zaman kayıtsız şartsız destek verdiğiniz AK PARTİ ile bu konuda niçin temas geçmediniz? Niçin ağırlığınızı koymadınız?

Ha her iki ilçe başkanı da şunu diyebilirler; “Partilimiz olabilir ama icraatından halk memnun değil…” Bu açıklamaya Seferihisar’da tek bir vatandaş inanmaz. Müdür Özdemir, şu anda görevine dönmüş olabilir ama dilerim, her iki partinin yetkilileri bu bürokrata sahip çıkar.

TARİHTEN BİR YAPRAK

Seferihisar gibi küçük yerleşim alanlarından her zaman unutulmayan anılar vardır… Ali Özdemir’in hikayesine benzer bir konuyu anlatayım.

Adalet Partisi’nin çok güçlü olduğu 1970’li yıllarda Seferihisar’da Veteriner İlhami Dinç Bey vardı. Rahmetli İlhami Bey, gece gündüz demeden oradan oraya koşturur, hangi köyde bir hayvan hasta olsa bir kuruş para almadan oraya gider, hayvanı tedavi ederdi. O yıllarda geçtiğimiz aylarda rahmetli olan Mehmet Ali Çınar ve ilçe teşkilatının memurlara yönelik şikayetleri Ankara’da yankı bulur, tayin, sürgün istekleri anında yerine getirilirdi.

Teşkilat, Veteriner İlhami Dinç Bey’e de kafayı taktı, “Alın bu adamı Seferihisar’dan, particilik yapıyor” diye şikayette bulundu. İlhami Bey de Kütahya’nın bir ilçesine sürüldü.

İlhami bey, Seferihisar’dan ayrılır ayrılmaz köylüler Adalet Partisi ilçe başkanlığına baskın yaptı, “Bu veteriner hemen Seferihisar’a gelecek, aksi halde hepimiz partiden istifa edeceğiz..” diye haykırdılar.

Baskılara dayanamayan ilçe başkanı ve yönetimi, Kütahya’ya, Veteriner İlhami Bey’in yanına gitti, “Biz yaptık sen yapma, gel ilçeye geri dön”  talebinde bulundu. Israrlara dayanamayan Veteriner İlhami Bey, “Tamam dönerim ama geliş gidiş yol paramı siz karşılayacaksınız” dedi. Bu öneriyi hemen kabul eden parti başkanı ve yönetimi Veteriner İlhami Bey’i Seferihisar’a tekrar getirdi.

Son cümlem AK Parti Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Aydın’a…

Sevgili Başkan Ahmet Aydın, MHP ilçe başkanı sevgili Ahmet  Şeremet ile de temasa geç, Seferihisarlılar adına Ali Müdürümüze sahip çık… Aksi takdirde köy ve mahallelerdeki partili üreticiler kapınıza yığılır, Ali beyi geri getirmek için bu kez de sizler yol parasını ödemek zorunda kalırsınız.