Seferihisar Emlak

Geçtiğimiz aylarda Sığacık-Akkum ayrımındaki köprü, taşkın ve sel sularına karşı yetersiz kaldığı  için Seferihisar Belediyesi tarafından yıktırılmış ve azgın suların geçişine olanak sağlanmıştı.
Yöre halkının can ve mal güvenliğini sağlayacak daha geniş bir köprü Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacaktı. Ancak ihale gecikti. Ardından da Seferihisar’da bir söylenti yayıldı. Bu söylentiye göre, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “O köprüyü kim yıktıysa o yapsın!” .demişti.
Fakat bu iddianın yaygınlaşmaya başladığı günlerde köprü yapımını üstlenen firma, yer teslimini aldı ve köprünün yapımının iki ay içinde bitireceğini açıkladı..

TEDAŞ, Atatürk Caddesi’nde elektrik kablolarını yer altına aldı, İZSU içme suyu burularını değiştirdi. Bu süre içinde cadde toz ve çamur içinde kaldı. Konu yine fısıltı gazetesinde yerini aldı. Güya, Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, “Hiç kimse umutlanmasın. Atatürk Caddesi turizm sezonuna yetişmeyecek” diye ferman buyurmuş.

Dün aldığımız habere göre ise Sığacık düz alanının inşaatını üstlenen firma, Atatürk Caddesi’nin peyzaj işini de almış, önümüzdeki haftalarda yapıma başlayacakmış..

Bir yandan cılız muhalefet kendi çapında dedikodular üretirken diğer yandan da ilçedeki hizmetler birer birer yapılıyor veya yapılmaya çalışılıyor.
ÖZEL KADASTRO FİYATLARI

Türkiye’de olduğu gibi Seferihisar’da da kadastro hizmetleri özelleştirildi . Artık yer tespiti yaptırmak isteyen vatandaşlar, bir ay veya kırk gün süre almadan arsa veya arazi ölçümlerini kısa sürede yaptırabiliyorlar.

İşin bu yanı güzel. Ama madalyonun öbür yönü daha da güzel. Türkiye’de hiçbir hizmette fiyatlarda indirim yapılmazken özel kadastronun yerine getirdiği hizmetlerde ‰ 25’e varan oranlarda indirim yapıldı. Daha önce 1000 m2 ile 3000 m2 arasındaki arsaların yer tespiti 418.TL’ye yapılırken bu oran 316.TL’ye indirildi. 5 ile 10 dönüm arasındaki arazilerin ölçüm fiyatları 626.TL’ye yapılırken yeni fiyat 479.TL olarak belirlendi.

Konunun bir başka sevindirici yanı ise özel kadastro müdürlüğünün yeni teknolojilerle donatılması oldu. Müdürlüğe alına GPS cihazı sayesinde bazen bir bazen de iki gün  alan arazi ölçümleri, yeni teknoloji sayesinde bir saat gibi kısa zamanda gerçekleştirilebiliyor.
Sadece kadastro değil… Artık hantallığı herkesçe kabul edilen tapu ve benzer daireler de özelleştirildiğinde, oradaki hizmetler de daha hızlı ve verimli şekilde görülecek. Kadastro Müdürlüğü’ndeki özelleştirme bunu açıkça gösteriyor.

örnek:

Noter ve bankalar tapu dairesinin yaptığı işlemlere benzer hizmet verirler ama karşılığında para kazandıkları için vatandaş bu kurumlardan tapu dairesi kadar şikayetçi olmaz.

Son Güncelleme : 04 Eylül 2015 17:06