fbpx

Başkan Tunç Soyer ve Tarihi Bir Belge

Yayınlanma tarihi : 15 Nisan 2010 5:24 - Güncellenme tarihi : 04 Eylül 2015 5:24

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in bugün basına yaptığı açıklama bazılarına göre önemli olmayabilir ama Seferihisar’ın geleceği açısından o kadar önemli ki.. Nedir o açıklama, yeniden bakalım. “Seferihisar Belediyesi’nin Akarca yolü üstündeki Arkonut bölgesi ve Sığacık’ta konut yapılmasına izin vermeyen ve sadece Turistik Tesis Alanı olarak tanımlanan arazilerde imar planlarının “seçmeli” olması ve turistik tesis ya da konut yapılmasına izin verilebilecek şekilde değiştirmesi yönünde Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu’na yazılı olarak yapılan itiraz reddedildi. Rek kararının üzerine Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde gerçekleştirilen sözlü itiraz da meclis tarafından onaylanmadı.
Seferihisar Belediyesi yasal olarak mülk sahiplerinin haklarını korumak için gereken tüm hukuki girişimleri eksiksiz yerine getirmiştir. Vatandaşlarımızın kendi haklarını korumak adına şahsi olarak yasal yollara başvurma yolu açıktır.”
İmza: M.Tunç SOYER

Bu açıklama, bu kadar küçük cümleler ile geçirilebilecek konu olmamalıdır. SeferihisarBealediyesi, Büyükşehir’in verdiği talihsiz kararın anlamını zaman içinde hiç kimseye anlatamaz…

Bu karar önce Tunç Soyer’e daha sonra da CHP’ye mal edilecektir.

Etrafları konutlarla dolu olan 25 yıllık arsalar turizm alanı olacakmış!..

Sığacık Girlen mevkii ile Akarca Arkonut bölgesi, yani ana yol üzerindeki bölgeler nasıl turizm alanı olabilir? Bu kararı veren Aziz Kocaoğluile karara el kaldıran Büyükşehir’in CHP’li meclis üyeleri, oturdukları yumuşak koltuklardan kalkıp da turizm alanı olsun diye el kaldırdıkları bölgeyi gezip inceleme yapsalardı keşke…

Bugüne kadar bu bölgelerde kaç konut yapıldığını, 25 yıldan bu yana nasıl konut alanı olarak kullanıldığını ve yüzlerce insanın konut yapma düşüncesi ile arsa aldıklarını bir araştırsalardı…

Böylece çoğu alt gelir grubunda olan bu insanların alın terlerini damla damla biriktirerek nasıl arsa sahibi olduklarını öğrenirlerdi. Ancak böyle bir tutum, (fakirin, fukaranın, garibanın hakkını koruma edebiyatı yapan) Cumhuriyet Halk Partisi’ne yakışabilirdi.
Ancak gerekçe ne olursa olsun bu talihsiz kararın savunucusu yine de Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve ekibi olacaktır.

Çünkü yerelde yaşayan insanlar Büyükşehir’i değil yereldeki siyasi yöneticilerinde çare arayacaktır. Saygıdeğer Aziz Kocaoğlu’nun gerçekte mimar mı, şehir plancısı mı olduğunu bilmiyorum. Ancak “Ben yaptım oldu” planı kesinlikle mahkemelik olacak ve insanlar yıllarca mahkeme ve avukat ofislerinin kapılarında gel git yapacaktır. Sonunda eminim ki T.C Devleti’nin 20-25 yıl önce verdiği haklar geri alınamayacağı için, davaları muhtemelen vatandaşlarımız kazanacak, ama çektikleri çile ve emek kaybı asla telafi edilemeyecektir. Bu beceriksizlik mutlaka İzmir ve Seferihisar belediye yöneticileri ile CHP’ye mal edilecektir..
Ne Yapılmalı?.. Kurumsal girişimler sonuç vermiyorsa, kamuoyu, basın harekete geçirilip yapılan işin yanlışlığı valiliğe anlatılmalı, valiliğin bu kararı onaylaması önlenmelidir… Bu başarısızlığın muhatabının Başkan Tunç Soyer ve Seferihisar CHP örgütü olacağı şimdiden bilinmelidir… VE BİR BELGE:
Bu arada Seferihisar Belediye Meclisi’nde geçmişte alınan bir kararı açıklıyorum..
Karar tarihi 05.12.2005. Karar numarası 19/3 Sayı 3. Belirtilen tarihte 05.12.2005 Pazartesi günü saat 14.00’te Belediye Kültür Merkezi’nde Belediye Başkanı Hamit Nişancı başkanlığında Meclis üyeleri Çetin Akkaya, Osman Kocaman, Kadir Başlı, Alp Ersoy, Ş. Ogün Tarhan, Hüseyin Eygül, Davut Kesici ve Hüseyin Ercan’ın katılımı ile yapılan meclis toplantısında, ilçemiz Sığacık mahallesinde belediyemize ait 408916 m2’lik 87 ada 17 parsel, gerektiğinde satışının yapılabilmesi ya da 49 yıllığına turistik tesis yapılması ve irtifak hakkı tesis edilmek üzere kiraya verilmesi hususu bilgilerinize arz olunur. Başkan teklif hakkında söz almak isteyen var mı diye sordu.
Olmadığından teklifi oya sunuldu.
Yapılan oylama sonucunda oybirliğiyle kabul edildi. (Tekrarlıyorum. Oybirliğiyle kabul edildi.)
Bu belgeyi “Sığacık veya Akkum satılıyor” diyenler için yorumsuz yayınlıyorum… Anlayana…

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)
Mustafa KARABULUT
Mustafa KARABULUT
Yazarın diğer yazıları
Bizim Büyükşehir meclis üyeleri ne iş yapar?
06 Ağustos 2022 11:07
Eski bayramlar ve Çetin Ege’nin anılarından bir yaprak
07 Temmuz 2022 1:54
Sabır ve boş vaatlerin üzerinde çok durmayacağım 
22 Mayıs 2022 10:49
O koltuk sana 5 beden büyük gelmiş!
10 Nisan 2022 9:33
Tüm yazılar