Seferihisar Emlak

Tunç Soyer yönetimindeki Seferihisar Belediyesinin başarılı birimleri içinde Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün ayrı bir yeri var.

 

Bu birim, daha önce köy olan, geçtiğimiz yıllarda da mahalleye dönüştürülen yerleşim birimlerinin tüm hizmetleriyle yakından ilgileniyor, mahallelerin sorunlarını Belediye Başkanı Tunç Soyer ve ekibine bildirerek, kısa sürede çözüm sağlıyor veya sorunları çözmek için çaba sarf ediyor. Bu gayretli ve başarılı birimin başında tarım kesiminin ve bölge insanının sorunlarını kendi sorunu kabul eden bir müdür bulunuyor; adı da Şerafettin Budak…

Eğitimci Şerafettin Bey‘in belediyeye geçtiği günden bu yana vatandaşların sorunlarını çözebilmek için nasıl bir çaba harcadığına bire bir tanık olanlardanım. Bazen mesai bitiminden sonra birlikte oluruz, ama bu buluşmalarda da genel sohbetimiz yine insanların sorunlarını çözmek üzerine olur…

Kısacası Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün halkla ilişkileri bence tartışılmaz ölçüde mükemmeldir.

ZEYTİN AĞAÇLARI VE YAĞI

Geçtiğimiz hafta, “Seferihisar’da bin yaşındaki zeytin ağaçlarının yağları satışa çıkıyor” başlıklı haber, yerel, bölgesel ve ulusal basında geniş yer buldu. En az 50 haber sitesi ve yazılı basın organı bu habere sayfalarında geniş yer verdiler.

Aslında bazı zeytin ağaçlarının yaşı bin değil, bin beş yüz, belki de iki bindir. Düşünün TEOS Antik Kenti civarındaki zeytin ağaçları TEOS uygarlığından kalma… Yani orada milattan önce dikilen zeytin ağaçları var.

Seferihisar Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün gözetiminde Beyler Mahallesinde faaliyete geçirilen zeytinyağı fabrikası özel idare döneminden kaldı. Kullanılmaya kullanılmaya virane halini almıştı. Bu ekip, geceli gündüzlü çalışma ile fabrikayı kullanılır hale getirdi. Köy kökenli gençlere iş alanı açılmasının yanında daha ilk yıl, fabrikaya yapılan masrafın 3 katı oranında belediyeye para da kazandıracaklar.

Burada sadece bu birimden söz etmek belki de diğer birimlere haksızlık olacak. Mesela son aylarda belediye zabıtasından hiç şikayet gelmiyor. Bu durum, hem belediye, hem esnaf, hem de sıradan insanlarımız açısından sevindirici… Mesela Temizlik İşleri’nden ‘tık’ şikayet yok! Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Müdürlüğü, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Basın Bölümü, Fen İşleri, Muhasebe başta olmak üzere tüm birimler tıkır tıkır çalışıyor.

Son cümlem

Şerafettin Budak öncülüğündeki ekipte yer alan Serkan Solak, Şevket Meriç, Nehir İldeniz ve Bülent  Önaçan arkadaşlarımızı ve belediyenin diğer birimlerinde çalışan başarılı tüm arkadaşlarımızı içtenlikle kutluyorum.