Seferihisar Emlak

Aslında sorun ne kaymakamın, ne de biz gazetecilerin sorunu. Ancak skıntı aşılamayınca insanlar çareyi gazetecilerde arıyor…
Bize düşen görev de konuyu kaleme alıp insanların sesini, kamuoyuna ve ilçenin en büyük mülkiye amirine duyurmak oluyor.

Önceki gün ofisime üç kişi geldi. Üçü de aynı meslekten. Sorunlarını anlattılar. Aynı filmi yıllar önce ben de bire bir yaşadığım için konuya pek de yabancı değildim.

Yıllar önce Hükumet binasının önünde sürekli olarak aynı taksi duruyordu. Taksi sahibi ve şoförü resmi kurumların yöneticileri ile samimi olmuş, köyden kentten bir vatandaşın kamu kurumu ile işi olduğunda, bilirkişi, inceleme heyeti gibi grupları bir yere götürmesi gerektiğinde hemen bu taksi şoförü devreye girer, dosyaları eliyle koymuş gibi bulur, içini açar, vatandaşın evrakını çıkarır, kamu görevlisinin işini kolaylaştırırdı. Gidilecek yere de o taksici ile gidilirdi.

Bu konu daha da derin ve karmaşıktı ki dönemin hakim ve savcısıları konuya el attı sıkıntı ortadan kalktı. Ancak üç vatandaşın aktardığına göre bu olay yeniden hortlamış.

Önceki gün ofisime gelen üç taksi sahibi, yine benzer konulardan yakındılar. Bir taksinin devamlı hükumet binası önünde durduğunu, yıllarca önceki taksi gibi Ürkmez, Doğanbey gibi uzun mesafelere veya mahalleye dönüşen eski köylere bu araçla gidildiğini, yakın yerlere ise duraktan taksi çağrıldığını söylediler.
Sordum; Konuyu Şoförler Odası Başkanı Ahmet Acar Bey’e anlattınız mı?Anlattık ama o da bir çare bulamadı” dediler.

Sordum; Kaymakam Bey insanların her sorunuyla yakından ilgilenir. Kaymakam Bey’e aktardınız mı?Gitmedik, yakından tanımıyoruz, belki ‘Bu konu bizi ilgilendirmezdiye düşünür, dedik’
Cevap verdim; Kaymakam Resul Çelik insanların hatta küçücük çocukların bile sorunlarını sonuna kadar araştırır ve çare bulabilmek için elinden geleni fazlasıyla yapar.

,Evet aslında sorun Kaymakam Bey’in sorunu değildi, çünkü konu tamamen ticariydi.

Bu konuyla Şoförler odası Başkanı Ahmet Acar Bey’in ilgilenmesi gerekirdi. Bildiğim kadarıyla Ahmet Acar Bey’in de soyadı gibi Acar bir kişiliği var ve bu sorunu çözerdi. Ama niye çözemedi, bunu da anlamış değilim…
Kısacası yıllar önce bizzat yaşadığım bu filmi tekrar izler gibi oldum. Bu haksız rekabeti ancak Oda Başkanı çözer ama Kaymakamımız da Oda Başkanı’na ‘Nedir bu konu?’ derse etkili olur düşüncemle yazıma Kaymakamımızı da dahil etmek istedim….