Seferihisar Emlak

Bilindiği gibi 40 yıllık gazetecilik yaşamımı kitaba dönüştürüyorum. Seferihisar’da bulunduğum süreçte günlük iş tempomdan kurtulup kitabımı yazamadığım için iki üç ayda bir hem tatil hem geride bıraktığım gazetecilik yıllarımı sayfalara aktarmak için bir hafta on günlüğüne il dışına çıkıyor gazetecilik yaşamımı kaleme alıp kitaba dönüştürüyorum.

Bodrum, Samos, Kuşadası ve Özdere’den sonra bu kez Çanakkale’yi tercih ettim. Hani bir deyim vardır “Çok gezen mi? Çok yaşayan mı bilir?” diye!

İnsanoğlu gezip gördükçe bir şeyler öğreniyor ve kendi yaşadığı bölgesiyle kıyaslama yapıyor. İşte bende bu kez yaşadığım bölgemdeki balık restoranlarıyla, şu an bulunduğum bölgedeki restoranları değerlendirdim.

SEFERİHİSAR’DAKİ BAZI RESTORANLAR KAZIK MI? KAZIK!

Bulunduğum Akol Otelin 8’inci katında Radika Balık Restoranı var. Çanakkale’yi, limanı ve boğaz manzarası ile harika mı harika.

Çalışanların hepsi genç kuşak en büyüğünün yaşı 28…

Restorana ilk girdiğinizde sizi bir genç karşılıyor ve karşılıklı anlaştığınızda her gidişinizde o genç sizi ağırlıyor. Yani her genç garsonun müşterisi ayrı ayrı. Siz hangi çalışandan memnun kalırsanız o garson devamlı sizin masanızda bir eksiklik var mı diye bir gözü sizde.

Benimle ilgilenen “Eray” isminde bir arkadaşımız. Maşallah Eray Beyin yüzü hep gülüyor. Ayrıca bir isteğiniz olduğunda sizinle ilgilenen arkadaş o anda sizi göremese bile diğer arkadaşları hemen onu uyarıyor. Yetmedi geçici olarak başka arkadaşı hemen masanızın başında…

Bu mekan her akşam adeta ful çekiyor, hatta müşterileri bir gün önceden rezervasyon yaptırmaz ise boş masa bulabilmeleri imkansız.

Peki, niçin bu mekana bu kadar talep var? Mekanın konumu çok güzel manzaralı olduğundan mı? Hayır, o halde anlatayım!

Bu mekânda bir 20’lik rakı, üç çinekop balığı, 4 çeşit soğuk meze kaç para dersiniz?

65 TL!

Üstelik her masaya zeytinyağlı, limonlu yeşil zeytin ikram. Yetmedi hesap istediğinizde bir tatlı veya meyve tabağı da ikram ediliyor…

Balıklar taze, yani vitrinden gösterip dondurucudan çıkartıp pişirilip önünüze gelmiyor. Hangi balığı beğenirseniz gözünüzün önünde hemen ızgaraya atılıyor.

Bu mekana dört gündür müşteri oluyorum her hesap ödediğimde de Seferihisar Sığacık’taki bazı restoranların kulaklarını çınlatıyorum…

Bugün sabah saatlerinde otelin lobisinde Süleyman isminde bir iş adamıyla tanıştım konu yine Sığacık’tan açıldı. Süleyman Bey, “Dört yıl önce Sığacık’ta bir balık restoranında yediğim kazığı hiçbir zaman unutmayacağım” diyordu.

İnsanın yaşadığı bölge için böylesine eleştiri dolu cümleleri duymak sadece benim değil her insan için çok üzücü bir şey sanırım…

Seferihisar sahillerinde bilhassa Sığacık’taki hangi balık restoranında bu fiyatlar önünüze geliyor?

Yapmayın beyler yapmayın, hiçbir müşteri keriz değil!

Kazanın kazanmasına da birazcık insaf lütfen..

Bu fiyatlara kim engel olabilir hangi kurum müdahale edebilir bilemiyorum…

Bazılarına göre Esnaf Derneği…

Ama bizim Esnaf Derneği nerede? Ne iş yapar? Bu sorumun cevabını da Seferihisarlılara bırakıyorum..

Son Güncelleme : 03 Haziran 2018 22:56