fbpx

CHP İzmirde Kocaoğlu ile devam edecek

Yayınlanma tarihi : 16 Aralık 2013 2:56 - Güncellenme tarihi : 04 Eylül 2015 2:57

İki dönemdir İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Aziz Kocaoğlu, çok büyük bir olasılıkla CHP’nin 22 Aralık’ta toplanacak olan Parti Meclisi’nden yine İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı olarak çıkacak.

Kocaoğlu, görev yaptığı dönemde, daima, “Ben bilirim, benim fikrim doğrudur”  tavrı ile hareket etti. Bana göre de İzmir’i en az 20 yıl geriye götürdü.

İzmir ve ilçelerinin 10 yılını alan Kocaoğlu, ne ilçe belediye başkanlarını ne büyükşehir meclis üyelerini ne parti teşkilatlarını ne de basını dinledi. Biraz yol, biraz da arıtma tesisleri konusunda çaba gösterdi, gerisi fiyasko…

CHP, özellikle de Aziz Kocaoğlu, önceki seçimlerde kendilerine oy veren seçmeni çantada keklik görüyor.

Bu kanıyı korumalarının nedeni de tek Atatürkçü, tek cumhuriyetçi olarak kendilerini görmeleri ve İzmir’in bu özelliğini iyi bilmeleri. Taksim ve Gezi Parkı olaylarından sonra Marmara ve Ege’de partilerine olan ilginin daha da arttığını düşünüyorlar. Bundan güç alarak da ne tabanın görüşünü önemsiyor ne de seçmenin nabzını ölçüyorlar. Sonuçta da çatık kaşları, sert mizacı, ‘dediğim dedik’ tavrı ile isim yapan Aziz Kocaoğlu’na mahkum oluyorlar.

CHP Genel Merkezi’nin gerek başkan adayları seçimindeki tavrı, gerekse ülke meselelerine bakıştaki çarpıklıkları, göz göre göre partinin sonunu hazırlıyor.

AK Parti bundan yararlanıyor

CHP’nin bu tutumuna karşılık AK Parti, yıllardır anketlerle belirlediği adaylarla 30 Mart seçimlerine hazırlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterilen Bakan Binali Yıldırım bunların en iyi örneklerinden…

AK Parti ve Binali Yıldırım’ın muhafazakâr görüşü İzmir halkıyla ne kadar kucaklaşabilir. Seçildiği takdirde İzmirliler CHP döneminde olduğu gibi Kordon’da balık rakı keyfi yapabilir mi bunu zaman gösterecektir ama AK Parti’nin İzmir için düşündüğü en isabetli ismin Binali Yıldırım olduğu asla inkar edilemez.

CHP’nin Seferihisar adayı da netleşiyor.

22 Aralık’ta toplanacak PM’nin İzmir adayı olarak Aziz Kocaoğlu’nu belirlemesiyle Seferihisar’ın da belediye başkan adayı, muhtemelen Tunç Soyer olacak. Soyer’in her ne kadar Aziz Kocaoğlu’nun gönlünde büyükçe bir yeri olmasa da CHP Genel Merkezi’nin yeni bir adayla risk almayacağına ve kendisine yeniden şans vermesine kesin gözüyle bakılıyor.

PM toplantısına şunun şurasında üç beş gün kaldı. Sanırım, pazar gecesi, aylardır adaylık bekleyen isimler için en rahat uyudukları bir gece olacak.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)
Mustafa KARABULUT
Mustafa KARABULUT
Yazarın diğer yazıları
Bizim Büyükşehir meclis üyeleri ne iş yapar?
06 Ağustos 2022 11:07
Eski bayramlar ve Çetin Ege’nin anılarından bir yaprak
07 Temmuz 2022 1:54
Sabır ve boş vaatlerin üzerinde çok durmayacağım 
22 Mayıs 2022 10:49
O koltuk sana 5 beden büyük gelmiş!
10 Nisan 2022 9:33
Tüm yazılar