fbpx

Çınar iş merkezi’nde çıkan yangın ve tapu dairesi

Yayınlanma tarihi : 06 Ekim 2011 4:40 - Güncellenme tarihi : 04 Eylül 2015 4:40

Çınar iş merkezinde Elektrik sayaçlarından kaynaklanan yangın sonucunda aynı binanın 4’üncü katında faaliyet gösteren tapu dairesi de işlemlere ara vermek zorunda kaldı. Arızanın dışarıdan elektrik ve internet hattı çekerek en az bir gün belki de birkaç gün işlemlere ara vermek zorunda.

Konuya elektrikten başlayalım.

Vatandaş bir ev veya işyeri yaptıracağında projeleri hazırlanır, inşaatla ilgili onaylar ilgili odalardan alınır. Elektrik projesi için de aynı işlem Elektrik Mühendisleri Odası’nca yapılır. Bunun anlamı, projenin ve inşaata döşenecek elektrik kablo ve gereçlerinin standartlara uygun şekilde döşenmesini sağlamaktır. Ancak çoğu zaman bu odalar dosyanın içeriğine bakmadan mührü basıp harçlarını alırlar.

Yani bu uygulamaya bir tür mevzuatı yerine getirme işlemi olarak bakılır. Sadece Elektrik Mühendisleri odası mı? Tabii ki değil. Diğer odalar da benzer şekilde harçlarını alır mühürlerini basar…

İşi üstlenen mühendis veya teknikerler de maliyetten kaçmak, dahası daha çok para kazanabilmek için ucuz malzeme kullanır… Sonuç meydanda…

Şimdi ben soruyorum!

İş hanındaki iki banka, tapu dairesi, onlarca büro ve iş yerinde işi olan vatandaşların kayıplarını kim karşılayacak? Elektrik Mühendisleri Odası mı? İş merkezinin elektrik işlerini üstlenen firma mı? Yoksa iş merkezinin inşaatını yapan müteahhit mi?..

Bence hiçbiri üstlenmeyecek ve konu Allah’a havale edilecek….

Gelelim Tapu Dairesi’ne…

Tapu Dairesi önceki yıllarda hükümet binasının alt katında hizmet veriyordu. Ayrıca hiçbir vatandaşın işi bir gün sonraya da ertelenmiyordu. Dahası öğleden sonraları da müracaat alınıyor ve tapu devir işlemleri aynı gün gerçekleştiriliyordu. O yıllarda tapu dairesindeki personel sayısı bu güne göre daha az olmasına rağmen işlem sayısı şimdikinden az değildi, belki de daha yoğundu. Peki, şimdi ne oldu da Tapu Dairesi, yani devlet, hem binlerce lira kira ödemek zorunda bırakıldı hem de vatandaşa kaliteli hizmet veremez hale düşürüldü.

Konunun bir başka yanı ise iş merkezindeki asansörün sıkça bozulması ve vatandaşların dördüncü kata inip çıkmak zorunda olmaları..

Tarım İlçe Müdürlüğü hükümet binasının arkasına üç ay gibi kısa bir sürede modern müdürlük binası yaptılar. Peki, Seferihisar’ın Tapu Müdürlüğü veya bağlı olduğu bakanlık, bu kadar aciz miydi de Tarım İlçe Müdürlüğü’nün bitişiğine kendisine bir mülk yapılamadı…

Yok yok… Konuya nereden bakarsanız bakın bir yerlerde bir yanlışlık var ama nerede?

Burnumun ucuna biraz rant kokusu geliyor ama nereden olduğunu tam anlayamıyorum…

mustafakarabulutyenihaber@gmail.com

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (1)
 • Sefer İhisar dedi ki:

  malesef güzel ülkemizde birçok şey yanlış uygulanıyor ve biz hiçbir şey yapamıyoruz.

 • Mustafa KARABULUT
  Mustafa KARABULUT
  Yazarın diğer yazıları
  Bizim Büyükşehir meclis üyeleri ne iş yapar?
  06 Ağustos 2022 11:07
  Eski bayramlar ve Çetin Ege’nin anılarından bir yaprak
  07 Temmuz 2022 1:54
  Sabır ve boş vaatlerin üzerinde çok durmayacağım 
  22 Mayıs 2022 10:49
  O koltuk sana 5 beden büyük gelmiş!
  10 Nisan 2022 9:33
  Tüm yazılar