Seferihisar Emlak

Gündem her ne kadar siyaset ağırlıklı olsa da bu yazımda çok da alışık olmadığım halde başımdan geçen macerayı anlatayım.

Orta yaş ve üstündeki pek çok kişide olduğu gibi uzun yıllardır benim de başımda bir diş belası var. Ancak benim sorunum biraz farklı! Çünkü herkesin canı çok kıymetlidir ama benimki sanki biraz daha farklı…

Berber, cımbızla bir kılımı çekse isyan ederim…

Diş Doktoru Koray Acaroğlun’dan 4 yıldır 5 kez randevu aldığım halde cesaret edip bir türlü yanına gidemedim.

Konu ımplant…

Halk arasında ‘çivi’ veya ‘çakma diş’ olarak adlandırılan diş yapımı…

İmplant denilen buluşun özetini yazımın en altında yayınlayacağım…

Dönelim konumuza…

Koray Bey, en son 20 Eylül Perşembe günü saat 17.00’ye bir kez daha randevu verdi. Ardından da, “Karabulut bu kez de ertelersen sana son kez iki yıl sonraya randevu veririm’’ diye espri yaptı.

Kızım Yasemin de moral desteği olarak benimle birlikte kliniğe geldi. Yine onlarca kez kurduğum, “Koray Bey acıtmayacaksın değil mi?’’sorularımı deneyimli diş hekimi,  “Karabulut, az sonra Hüseyin Ercan da gelecek. Ona aynı anda 9 implant yaptık. Sor bakalım ağrımış mı’’ dedi. Nitekim, Ercan geldi ve sordum, ondan da moral desteği aldıktan sonra Koray Bey’in ameliyat sedyesine yattım.

İki bayan yardımcı maşallah konularında uzmanlaşmışlar. Biri Koray Bey’e malzeme yetiştiriyor diğeri ameliyat anında ağızda oluşan kan ve tükürük akıntılarını alıyor.

Dedim ya canım çok kıymetli!..

Kadıncağız, “Aç ağzını” diyor, açıyorum” Mustafa Bey, “Dilini geri çek” diyor, dilimi çekerken elimde olmadan ağzımı kapatmaya çalışıyorum. En küçük bir ağrı sızı yok ama dedim ya korkuyorum…

Yardımcı bayan bu uyarıları yapmaktan bıkmadı, usanmadı! Bu arada bir o kadar da Koray Bey seslendi: “Aç ağzını, çek dilini…” Uyarılar fayda etmeyince Koray Bey sonunda kükredi: ‘’Mustafa Bey, böyle davranmayı sürdürürsen vallahi çalışmamız yarım kalacak, “Ağzını aç, olmadı, dilini çek…

Kemik takviyesi olmasaydı 2 saatte bitirecekti ama bizim işlem üç saatten fazla sürdü.

Bu yazıyı klinikten çıktıktan 30 saat sonra yazıyorum.  İnanın şu ana kadar da herhangi bir ağrı, sızı hissetmedim. Kısacası günümüzde diş sorunu olanlar ‘ağrı çekerim’ düşüncesiyle diş tedavisinden korkmasın…

Burada çok kişiye de teşekkür etmek istiyorum!

Önce bu değerli insanları yetiştiren öğretmen ve üniversite hocalarına, bu konuda ilçemizde 2004 yılında diş hekimliği ve implant tedavi konusunda öncü ve işinde Uzman Doktor Koray Acaroğlu’na, diş konusunda hayli uzman  olan Fazilet Çoker Hanım’a, Diş Hastanesi Şefi Faruk Özkaya’ya, Ürkmez’den Nilüfer Değerli ve ismini bilemediğim tüm başarılı diş doktorlarına içtenlikle saygılarımı sunarım.

Ayrıca Koray Bey’in yanında çalışan yardımcı bayanları da unutamam tabii ki…

İMPLANT’IN İNSANLIK ÜZERİNDE KULLANILIŞI ŞÖYLE!

Ülkemize, yani Türkiye’mizde 30 yıla yakın mazisi olan implantın icadı şöyle:

1905 yılında School porselen kökleri implante etmiştir.

1937 yılında Schneider altın destekli fildişini kullanmıştır.

1950 yılında Lew, subperiostal implant tasarımında birçok modifikasyonlar yaparak bu yöntemi geliştirmiştir. Bugün bile kullanılmakta olan bazı implant tasarımlarını çizmiştir. Bu çalışmalarda Lew direk kemik ölçüsü alarak elde edilen modelleri uygulamıştır.

1952 yılında John Bremnon halka tipi mukoza bağlantılı barlı implantları denemiştir.

1954 yılında Marzioni, Sonze ve Bruno endodontik implantı uygulamaya başlamıştır.

1955 yılında Lehmen, vidalandıkça açılıp retensiyonu artan halkalı implantı başarı ile uygulamıştır.

1962 yılında M. Chercheve, dar bölgeler için narrow-vidge adını verdiği tantalyum’dan yapılmış implantları uygulamıştır.

1965 yılında Jacgues Sciolam, tripot tarzında implantlar uygulamıştır. Tantalyumdan yapılan implantları özellikle üst çene için tavsiye etmiştir.

1965 yılında Breanmark, çalışmalarında osseointegrasyon kavramını ilk defa ortaya çıkarmıştır.

1984 yılında Steinmann ve Straumann iki farklı sertlikteki titanyum yüzlerinden başka titanyum-plasma sprey tabakasının da osseointegrasyon için şart olduğunu belirtmişlerdir.

2000 yılında bir grup araştırmacı diş hekimi ve diş teknisyeni istenilen teknik özellikleri taşıyan altı yıllık klinik deneyimden geçmiş olan implant tipi geliştirdiler.

Linkow, Breanmark, ITI, IMZ, Tremante, Ledermann, Münch, Herkowitz ve diğerleri protetik olarak diş tedavisi için 12’den fazla implant sistemini piyasaya sürmüşlerdir

(Yukarıda implant ile ilgili bilgiler alıntıdır)