fbpx

Doğal afetlere ne kadar hazırız?

Yayınlanma tarihi : 25 Kasım 2013 3:00 - Güncellenme tarihi : 04 Eylül 2015 3:00

Seferihisar’da haftaya sanki doğal afet tatbikatıyla girdik. Sabahın erken saatlerinde başlayan kuvvetli sağanak, üç saatte ilçedeki yaşamı felç etmeye yetti.

Felaket, belediye, kaymakamlık ve büyükşehir belediyesinin zaman zaman doğal afetlere karşı yaptığı tatbikatların ne kadar yetersiz olduğunu cümle aleme gösterdi. İlgili tüm kurumlar, üç saatlik yağışla birlikte resmen çuvalladı.

Sabahın erken saatlerinde başlayan yağışla birlikte cadde, sokak ve mahalleleri aracımla dolaşırken öğrencilerin Asil Nadir Lisesi önündeki kaldırımda mahsur kaldığını gördüm. İyice ıslanan çocukların yolun karşısına geçebilmeleri imkansız olduğu gibi afetin büyüklüğü nedeniyle evlerine dönmeleri de mümkün değildi. Aracımla kaldırıma yanaşıp bir öğrenciyi karşıya ben geçirdim.

Kısacası bir yetkili ortaya çıkıp da ilk, orta, lise veya yüksekokul öğrencilerine “Bugün okula gelmeyin” uyarısı yapamadı. Belediye hoparlöründen afete dikkat çeken, vatandaşları uyaran bir anons duyamadık.

Asil Nadir Lisesi önündeki görüntü, ilçenin diğer yerlerinde de farklı değildi.  “Pazar yerini de su basmış” duyumum üzerine pazar yerine geldim. Fotoğraf makinemin deklanşörüne üst üste basarken sel sularını yara yara bir belediye aracı geldi ama pazarın içinde bir tur atıp geri döndü. Aracı kullanan şoför ve yanındaki zabıta İbrahim’in yapabilecekleri bir şey yoktu.  Sel ile mücadele eden bir ekibe de rastlamadım.

Kısacası üç saatlik yağışta başta belediye olmak üzere ilgili tüm devlet kurumları sınıfta kaldı.

Tamam afettir, metrekareye her zamankinden çok daha fazla yağış düşmüştür.  Ama bunlar ‘rezaletin bahanesi’ olamaz.

Bizim bildiğimiz Meteoroloji’den şiddetli yağış ve felaket uyarısı geldikten sonra ilçede kaymakamın, ilde valinin veya görevlendirecekleri bir kişinin başkanlığında kriz masası oluşturulur,  masada kentin belediye başkanı, doğal afetlerle ilgili daire müdürleri yer alır, görev bölümü yapılır. Afetten etkilenen mahalle ve semtlerden gelen bilgiler bu birimde toplanır, basına da bu masanın sorumlusu tarafından bilgi verilir.

Şimdi soruyorum!

Belediye Başkanı, afetten sonra yaptığı açıklamada ‘Sabah saatlerinde oluşturduğumuz kriz masası’ cümlesini kullanıyor. Acaba belediyenin oluşturduğu  kriz masasının çevresinde kaymakamlık ve diğer kamu kuruluşlarından temsilciler var mıydı? Gelişmeler konusunda basına hangi bilgi verildi.

İyi ki bu üç saatlik felakete ‘mini doğal afet’ yakıştırması yapıldı.

Mini doğal afet böyleyse büyük bir felakette vay halimize, vay Seferihisar’a, vay İzmir’e…

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)
Mustafa KARABULUT
Mustafa KARABULUT
Yazarın diğer yazıları
Bizim Büyükşehir meclis üyeleri ne iş yapar?
06 Ağustos 2022 11:07
Eski bayramlar ve Çetin Ege’nin anılarından bir yaprak
07 Temmuz 2022 1:54
Sabır ve boş vaatlerin üzerinde çok durmayacağım 
22 Mayıs 2022 10:49
O koltuk sana 5 beden büyük gelmiş!
10 Nisan 2022 9:33
Tüm yazılar