fbpx

Doğanbey’in imar planlarının akıbeti neydi, ne olacak?

Yayınlanma tarihi : 19 Ocak 2015 1:40 - Güncellenme tarihi : 04 Eylül 2015 1:41

Yıl 1984… O günün Seferihisar Belediye Başkanı Cumhur Gürüz, belediye meclisi ve encümen kararı almadan, valilik onayı olmadan zamanın İl Bayındırlık Müdürlüğü’nden bölgenin paftalarını aldı. Ardından da, “Doğanbey bölgesini Seferihisar’a bağladım. O bölgeyi turizm alanı yapacağım. Orada onlarca jeotermal otel yaptıracağım” dedi.

Yıl 1996… O günün Belediye Başkanı Etem Çalış, Doğanbey sıcak su bölgesinde dönemin ANAP hükümetinin Bakanı Işılay Saygın’dan destek alarak iki sondaj kuyusu açtırdı. Başkan Çalış, “ O bölgeye onlarca jeotermal otel yaptıracağım” dedi.

Yıl  1999… Doğanbey belde oldu. Belediye Başkanlığı’na da ANAP’tan Halil Çadır seçildi.Halil Çadır 2001 yılına kadar Ankara’yı komşu kapısı yaptı. Gide gele ince bir yol yaptı ve bölgenin tüm imar planlarını ilgili bakanlıklardan onaylattı. Biz de Başkan Halil Çadır ile bölgenin en yüksek bölgesinden fotoğraf çektik, Yeni Asır’a haberini yaptık ve dedik ki “Doğanbey imar planları tamamlandı, şimdi yatırımcı bekliyoruz..” Daha sonra bazı isimler “İmar planlarında haksızlığa uğradık” diyerek dava açtılar ve planlar mahkeme kararıyla durduruldu.

Yıl 2009… Doğanbey belde sıfatını kaybetti ve Seferihisar Belediyesi’ne bağlandı. Belediye Başkanı seçilen Tunç Soyer ve yönetimden bazı isimler defalarca Ankara’ya gidip geldiler. Ama bir türlü sonuca gidip “Bölgeye onlarca jeotermal tesis yaptıracağız..” diyemediler.

Yıl 2014… Eylül aylarıydı. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer “Doğanbey imar planları tamam, o bölgeye yatırım bekliyoruz ve onlarca jeotermal oteli yapılacak” dedi. Ancak Kasım ayının son günlerinde yine o bölgede çok bilen bir isim, “Ben bu planlarda mağdur edileceğim..” dedi, ardından yine dava açıldı uygulama durduruldu.

Yıl 2015… Ocak ayının ilk günlerinde Tunç Soyer yönetimindeki Seferihisar Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ve ilgili bakanlığa son durumu bildirdi. Her iki kurumdan da, “Yolunuza devam edin..” yazısı geldi..

Pekiiii, şimdi ne olacak?

Çok dalgalı ve ses getiren laflar duyuyorum…

İZLEMEYE DEVAM….

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (1)
 • nadir dedi ki:

  Bu zihniyet anca hazine arazizi satar. Borc oder yaptirim yok boyle giderrr

 • Mustafa KARABULUT
  Mustafa KARABULUT
  Yazarın diğer yazıları
  Bizim Büyükşehir meclis üyeleri ne iş yapar?
  06 Ağustos 2022 11:07
  Eski bayramlar ve Çetin Ege’nin anılarından bir yaprak
  07 Temmuz 2022 1:54
  Sabır ve boş vaatlerin üzerinde çok durmayacağım 
  22 Mayıs 2022 10:49
  O koltuk sana 5 beden büyük gelmiş!
  10 Nisan 2022 9:33
  Tüm yazılar