fbpx

Fısıltı gazetesi

Yayınlanma tarihi : 17 Haziran 2007 10:09 - Güncellenme tarihi : 04 Eylül 2015 10:11

Başta Seferihisar olmak üzere küçük yerleşim birimlerinde fısıltı gazetesi her zaman kendi mecrasında manşet veya alt sıralarda yerini alır. Yetmedi bizi gördüklerinde sorarlar “Duydun mu neler olmuş” ne olmuş (…) adamcağız anlatır ve ardından sorar
“Bu konuyu heralde manşetten yayınlarsınız” (…)
***
Bunu diyenler gazete ve gazeteyi her zaman infaz memuru zanneder veya işine öyle gelir… Gazetede yayınlanacak bir haber kişi veya kişileri rendice edecek olursa söz konusu haber dava konusu olacağını ve karşılığında gazete ve haberi yazana maddi veya manevi ceza verileceğini kimse bilmez veya bilse de işine gelmez. Bildiği sadece bir cümle:
“ Bu konuyu heralde manşetten yayınlarsınız” (…)

***
Fısıltı gazetenin dutlaraltı yayın kurulu üyeleri bir konu Cumhuriyet Savcılığı’nca soruşturma aşamasında olduğu zaman haberi yayınlanamayacağını da bilmezler ve buna uyulmadığında yine haberi yazan muhabir ile sorumlu yazı işleri müdürünün ceza alacağını da kim bilebilir ki… Bildikleri tek cümle var:
“Bu konuyu heralde manşetten yayınlarsınız” (…)

***
BİR DE SİYASİ FIRSATÇILAR VARDIR

Buraya kadar bizi, yani gazetecilik yönümüzü ilgilendiren konu… Bir de her zaman olduğu gibi bazı siyasiler bu fısıltı gazetesinden nemalanmak isterler. Bazen de konuya bire beş katarak fısıltı gazetesi üyelerine malzeme transferi yaparlar… Bu amaçla kendilerine siyasi rantın kat kat artarak döneceği hissine kapılırlar. Bu düşünceleri ile duyduklarını Yeni Asır, Yeni Gün veya ülke genelinde yayın yapan gazeteleri arayıp haber yapması için ricada bulunurlar. Çünkü onlar için bazı fırsatlar kaçırılmaz gibidir. Ama bu gazeteleri ararken de binbir tembihte bulunurlar “Amman haa. Benden duyduğunuzu soranlara söyleme… Benim ağzımdan da bir kelime yazmayın ”. Kısacası bu gibiler ortaya çıkıp da adam gibi “Benim ismimi de yazabilir ve benden de açıklama alıp yazabilirsiniz” diyemezler.
Çünkü bu gibiler hem siyasi rant beklerler hem de korkaktırlar…

BÜYÜKŞEHİR VE SEFERİHİSAR BELEDİYE BAŞKANI

23 Temmuz 2004 yılında (pergel) yasası ile ilçemiz Büyükşehir’e bağlandı… Üç yılı aşkın süre içerisinde Seferihisar’dan yüz milyarlarca Lira pay Büyükşehir’e aktarılmasına rağmen bugüne kadar Seferihisar layık olduğu hizmeti alamadı. İşte şimdi karşılığı almanın zamanı. Çünkü yerel seçimler aydan aya yaklaşıyor. Son aylarda Büyükşehir tarafından Seferihisar’a yapılan hizmetlerin arkasında CHP İlçe Örgütü’nün başarısı olduğunu biliyoruz…Ancak bu yetmez… Bu hizmet talep yarışına Seferihisar Belediye Başkanı Hamit Nişancı’nın da katılması gerek. Nişancının deyimi ile “Seferihisar hepimizin. Bizler bugün varız yarının ne olacağını kimse bilemez”. CHP-AKP ve Belediye başkanı Hamit Nişancı birlikte hareket edebilse Seferihisar’a ne hizmetler yapılmaz ki…

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)
Mustafa KARABULUT
Mustafa KARABULUT
Yazarın diğer yazıları
Bizim Büyükşehir meclis üyeleri ne iş yapar?
06 Ağustos 2022 11:07
Eski bayramlar ve Çetin Ege’nin anılarından bir yaprak
07 Temmuz 2022 1:54
Sabır ve boş vaatlerin üzerinde çok durmayacağım 
22 Mayıs 2022 10:49
O koltuk sana 5 beden büyük gelmiş!
10 Nisan 2022 9:33
Tüm yazılar