fbpx

Gelecek Seferihisarlı üreticilerindir

Yayınlanma tarihi : 26 Şubat 2013 3:20 - Güncellenme tarihi : 04 Eylül 2015 3:20

Seferihisar Belediyesi’nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin satın alıp sembolik bir ücretle tahsis ettiği tesisi işleten Seferihisar Mandalina Üreticileri Birliği’nin ilk genel kurulu yapıldı.

Kongrede birliğin kuruluş aşaması ve bugüne kadarki süreç anlatılırken, mandalinaya verilen 50 kuruşluk fiyat bazı üyelerce yetersiz bulundu. Bu üyeler, mandalina fiyatının 750 kuruş olması gerektiğini savundular.

Birlik yöneticileri, yapılanma aşamasının devam etmesi ve fabrikanın ilk yılı olması nedeniyle beklentilerin ötesinde harcama yapıldığını, bunun da zorunlu olarak fiyatları etkilediğini savundular.

Ben de konunun yakın takipçisi olarak konuşmaları dikkatle dinledim.

Öncelikle şunu belirteyim.

Birlik yöneticileri işin başından itibaren son derece titiz ve düzgün çalışma yaptılar. Onların birlikten maddi bir beklentileri hiçbir zaman olmadı.  Ürünün para etmesi için de geceli gündüzlü çalıştılar.

Ancak bu yıl beklenmedik şeyler oldu.

Birincisi yıl sıcak geçti, mandalinaya talep fazla olmadı. Ürün haftalarca dalda kaldı.

İkincisi Suriye’deki karışıklık ve Türkiye’nin Suriye’ye açık cephe alması nedeniyle bu ülke üzerinden Ortadoğu’ya yapılan ihracat kesildi.

Kuzey ülkeleri ve Avrupalılar, arz fazlasını fırsat bilip sudan bahanelerle Türkiye’den sebze, meyve ithalatını yavaşlattılar.

Kredi kartları zaten şişkin olan tüketiciler, çarşıya-pazara-markete fazla para ayıramayınca tarım ürünlerinde arz talep dengesi bozuldu. Mandalina üreticileri de bundan nasibini aldı.

Bunları hesaba katmadan, mandalina fiyatının düşük olmasının sebebini sadece birlik yönetimine yüklemek haksızlık olurdu. Nitekim sağduyu sahibi üyeler, genel kurulun ‘suçlama’ kuruluna dönüşmesine izin vermediler, yönetime destek çıktılar.

Üreticiler şunu iyi bilmeli… Tarım ürünlerinin değerine satılmasının yolu örgütlenmeden geçer. Seferihisar Mandalina Üreticileri Birliği de bu amaçla kuruldu. Elbette her işte olduğu gibi bu işte de ilk yıllarda aksamalar olabilir. ‘Karı-koca birbirine alışıncaya kadar 9 yorgan eskir’ diye bir söz vardır. Üreticilerin bu kadar uzun zaman beklemeye tahammülü yoktur ama birliğin cüzdanları doldurabilmesi için biraz zamana ihtiyacının olduğu da inkar edilemez.

Başkan Cumhur Eriş’in,  “Bu yıl 50 kuruş verdik ama önümüzdeki yılki hedefimiz 1 lira…” sözü mutlaka yerine gelecektir…

BAŞKAN SOYER’DEN İKİNCİ MÜJDE

Genel kurulda en çok alkışı, Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, Mandalina Birliği’ne verdiği buzhane müjdesi aldı.

Birlik Başkanı Cumhur Eriş’in  üreticilere hitabında yaptığı,  “Soğuk hava depomuz olsaydı  belki  mandalina üreticilerimize kilo fiyatı olarak bir lira verebilirdik” açıklamasından sonra söz alan Başkan Tunç Soyer, “Mandalina üreticilerimize burada bir müjde daha vermek istiyorum. Soğuk hava deposunu belediye öncülüğünde biz kuracağız ve üreticilerimizin hizmetine sunacağız” dedi. Başkanın bu müjdesi mandalina üreticileri tarafından ayakta alkışlandı.

Herkes şunu bilmeli ki mandalina üreticilerinin yüzü örgütlü güçle gülecektir. Örgütlenme zeytin, enginar alanında da devam edecektir.  Nitekim Zeytinciler Birliği kurulması için yarın (27 Şubat saat 14.00.de) Belediye Kültür Merkezi’nde toplantı yapılması kararlaştırıldı. Daha sonra yine belediyenin öncülüğünde Enginarcılar Birliği kurulacak.

‘Bir elin nesi var, iki elin sesi var’ sözünde anlamını bulan birlik ve dayanışma, Seferihisar’a hakim olacaktır.

Son cümlem,

Üreticilerin ve ev hanımlarının yanında olduğu bir yönetim daima ayakta kalır.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)
Mustafa KARABULUT
Mustafa KARABULUT
Yazarın diğer yazıları
Bizim Büyükşehir meclis üyeleri ne iş yapar?
06 Ağustos 2022 11:07
Eski bayramlar ve Çetin Ege’nin anılarından bir yaprak
07 Temmuz 2022 1:54
Sabır ve boş vaatlerin üzerinde çok durmayacağım 
22 Mayıs 2022 10:49
O koltuk sana 5 beden büyük gelmiş!
10 Nisan 2022 9:33
Tüm yazılar