DOLAR

33,0413$% 0.65

EURO

36,0249% 0.4

STERLİN

42,9931£% 1.08

GRAM ALTIN

2.559,20%0,41

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

BİTCOİN

1985869฿%2.21221

a

İlçe olma yolunda tek yürek

0

BEĞENDİM

2009 seçimi öncesinde ani bir kararla İzmir’in güneyinde, Doğanbey Körfezi’nin çevresinde yer alan Özdere, Gümüldür, Ürkmez ve Doğanbey’in belde yapıları ortadan kaldırıldı, ikisi Menderes’in, ikisi Seferihisar’ın mahallesi haline getirildi.
Olayın tazeliği ve seçim heyecanı içinde, “Aslında bu dört belde birleştirilerek ilçe yapılacaktı ama ilçe merkezinin neresi olacağı konusunda anlaşamadılar, birbirlerine girdiler” türünden değerlendirmeler yapıldı, olayın günahı, gelişmelerden haberleri bile olmayan yöre halkının üzerine yıkıldı.
Kimin yıktığı önemli değil.
Bu yalanı, belki dört beldeyi bir ilçe yapma becerisini gösteremeyen AK Parti çıkardı, belki de iktidarı yıpratmak için muhalefet yaydı.

Neyse… O günler geride kaldı.
Şimdi AK Partilisi de CHP’lisi de MHP’lisi de Türkü de Kürdü de Sünni’si de Alevi’si de anladı ki ayrılığın, birbirini suçlamanın faydası yok. Birlik olmak ve ilçelik için mücadele etmek gerekiyor.

Çünkü ne Özdere ile Gümüldür Menderes’ten doğru düzgün hizmet alabiliyor ne de Ürkmez ve Doğanbey Seferihisar’dan…

Bölgenin akil kişileri de bunun farkına varmış ki, “ilçe olacak mıyız? Olamayacak mıyız?” sorusunu bir kenara bıraktılar ve ilçe olabilmek için bir araya geldiler. Birlikte hareket etmek için de dernek kurma kararı aldılar.

Hareketin önderliğini AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Seferihisarlı İnşaat Mühendisi  Ahmet Hacıibrahimoğlu üstlendi. Ancak bu sivil toplum hareketinin için de diğer partilerden ve bütün sivil toplum kuruluşlarından temsilciler var.

Dahası, kadınlar da destek veriyor, gençler de…
Düşünün 40 kilometre uzunluğunda muhteşem bir sahil… Bu sahilin 30 kilometrelik kısmı da denize girilebilecek, güneşlenilebilecek, yaz keyfi çıkarılabilecek bir kumsala sahip.

O bölgeyi avucumun içi gibi bilirim. Yarım asrı aşan hayatımın, çeyrek asrı aşan gazetecilik yıllarımın büyük bölümü buralarda geçti. Özdere, Gümüldür, Doğanbey ve Ürkmez’in belde olduktan sonraki gelişme dönemlerini bu yüzden çok iyi bilirim.

Beldelikten mahalleye dönüştürüldükten sonraki çöküşlerinin de yakın tanığıyım.

Belde statüsünde iken lokantaları ve esnafı vızır vızır çalışır, insanlar para kazanırdı. Ortalık hıdrellez yeri gibi neşeli, cıvıl cıvıl olurdu.

Ne zaman mahalle oldular, adeta dağ köylerine döndüler. İnsanlar mutsuzlaştı, kazançları azaldı.

Halk yerinde yönetim istiyor. İnsanlar kendi seçtikleri belediye başkanı ve meclis üyelerini lokantada, markette arasında görmeyi arzu ediyor. Kendisine uzaklardan el sallanmasıyla mutlu olmuyor, hizmet bekliyor.

TUNÇ SOYER’İ İYİ ANLAMAK GEREK
Dört mahallenin birleştirilerek ilçe yapılacağı yönündeki haberler ve gelişmeler üzerine Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün, “Ayrı bir ilçe olmaları halinde ekonomik açıdan da, ülke ekonomisi yönünden de faydalı olmaz”  şeklinde açıklama yaptı.

Anlaşılan o ki, Sayın Özgün, iki mahalleye ne kadar hizmet verip veremediğine bakmıyor, bölgede yaşayan insanları sadece oy potansiyeli olarak görüyor.

Aynı konuda Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, mantıklı açıklama yaptı.

Soyer, “Yeni bir ilçe oluşumu bölge insanı için çok iyi olur, belediyeleri kapanan insanlar, yerinden yönetim istiyor ve bunu istemesi kadar doğal bir şey olamaz” yaklaşımında bulundu. “Doğanbey’i, Ürkmez’i kaybedeceğiz” gibi ilkel bir düşünceye saplanıp kalmadı.

Bu arada İzmir’in il başkanlığından parlamentoya yol alan AK Parti milletvekilleri Aydın Şengül ve Ali Aşlık ile Rumeli kökenli milletvekili Rıfat Sait de bölgenin ilçe olması için yoğun çaba gösteriyorlar.

“AK Partililerin bu çabası keşke beldeler kapanmadan önce olsaydı. Beldeleri AK Parti mühürledi” diye hayıflanmanın artık anlamı yok.  Hatadan dönmek de bir erdemdir.

Özdere, Gümüldür, Ürkmez ve Doğanbey tek bir ilçe olarak birleşirse, bölge halkı,  emeği geçen herkese olduğu gibi AK Parti milletvekillerine de minnettar olacaktır.
mustafa@seferihisar.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.