fbpx

İnşaat sektörüne dikkat!. Seçilmişlerin telefonu ve mavi kapak

Yayınlanma tarihi : 10 Ekim 2010 5:41 - Güncellenme tarihi : 04 Eylül 2015 5:42

Türkiye 17 Ağustos 1999 İzmit depremini, Seferihisar’ı yönetenler de bölgemizde meydana gelen 22 Ekim 2005’teki 5.6’lik depremi unutmamalı!
Şimdi hatırlayalım…
İzmit depreminden sonra ülkeyi yönetenler peş peşe hangi kararları almıştı? Öncelikle deprem fonu adı altında telefon ve tapu harçlarına zam yapılmış, daha sonra kalıcı hale getirilen bu paraların aynı amaca kullanılmadığını tüm vatandaşlarımız öğrenmişti! Yani ülkeyi yönetenler, açıkça deprem fırsatçılığı yapmışlardı. Daha sonra kanun hükmünde kararname ile yapı-inşaat denetim firmaları oluşturuldu. Ne yapacaktı bu firmalar?.. Yeni inşaatları kontrol edecek, sismik proje ve yapı denetim laboratuvarları devreye girecek, inşaatlar kontrol altına alınacaktı.
Bunun yeni bir ‘rant’ kapısı haline geldiği kısa sürede anlaşıldı. Ruhsat ve denemin paralarına oda harçları da eklenince vatandaşın cebinden çıkan para yüzde 400 oranında arttı.
İnşaat denetim şirketlerinin ve odaların kontrolünden geçirilen projeler ise hiçbir yenilik getirmedi. Sadece dosyalardaki mühürlü evrak sayısı arttı, vatandaş yüzde 400 oranında fazla ödeme yaptığıyla kaldı.
O tarihten bu yana Seferihisar çevresinde yapılan inşaatları uzmanlara inceletin. Bakalım, 22 Ekim 2005 Seferihisar depreminde yıkılan veya hasar gören yapılardan farkları var mı? Ülke genelini bilmem, ancak Seferihisar’ı yönetenler, bu konuyu mutlaka dikkate almalı ve bu yasadan sonra yapılan inşaatları uzmanlara kontrol ettirmeli. Ettirmeli ki bazı kontrol firmalarının inşaatları nasıl denetlediğini iyice öğrenip yeni tedbirler alma gereksinimi duyarlarsa bunun gereğini yerine getirmeli…
SEÇİLMİŞLERİN TELEFONU
Aslında sadece seçilmişler değil, kamuya hizmet veren herkes telefonunu 24 saat açık tutmalı… O anda cevap veremiyorsa bile ilk fırsatında arayan kişiye dönüp derdini dinlemeli…
Geçtiğimiz yıl meydana gelen yangından sonra başlatılan “Biz yandık siz yanmayın” kampanyası kapsamında ilçemize konuk olan, o zamanın bağımsız, şimdilerin CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’i Çeşmeden alıp Seferihisar’a getiriyorduk. Milletvekilinin telefonu Seferihisar’a gelinceye kadar hiç susmadı. Hatta Tunceli’den arayan bir vatandaş, “Kızımı falanca kişi, oğluna istiyor, vereyim mi” diye çok özel bir konuda bile aradı, fikir aldı. Bizler de gülüştük. Kamer Genç olayı, “15 yıldır telefon numaramı hiç değiştirmedim. Beni arayan dağdaki çobandan köydeki muhtara kadar herkesin telefonuna cevap verir, dertlerine derman olmaya çalışırım. Çünkü ben kamu adına Meclis’te görev yapıyorum” sözleriyle açıkladı.
Kamer Genç’in bugün Meclis’te efsane bir milletvekili haline gelmesinde işte bu tavrının büyük önemi var. Sadece Kamer Genç mi? Hayır… Milletvekilleri Bülent Baratalı, Ahmet Ersin, Mehmet Tekelioğlu ve Nükhet Hotar da aynı davranışı gösterdikleri için tabanlarında büyük takdir görüyorlar.
Peki ya Seferihisar’da görev yapan ve siyaset kanadından yöneticiliğe gelen isimler?… Göreve gelmezden önce yukarıda saydıklarım gibiydiler, ancak göreve geldikten sonra iş birden değişti. Çok yoğun olduklarından mıdır, yoksa bulundukları mevkiyi kamuya hizmet için işgal ettiklerinin farkında değiller midir nedir, “Kusura bakmayın…Çok yoğundum da arayamadım” cümlesini kullanıyorlar.
Tunç Soyer gibi işleriniz yoğun olsaydı ne olacaktı? Sanırım zatı alilerinize ancak bir hafta sonra telefonla ulaşabilecek, 15 günde bir yüzlerinizi görebilecektik…
Sırası gelmişken, Başkan Tunç Soyer’e bu duyarlılığından dolayı teşekkür etmek ve kutlamak istiyorum..
MAVİ KAPAK KAMPANYASI
İnsanların azminden dağlar bile korkar denir. İşte öyle bir şey bu yazacağım yazı.. Geçtiğimiz Temmuz ayının başlarında bir üniversitenin Diş Hekimliği Fakultesi tarafından, “Tane tane kapakları toplayalım, adım adım engelleri aşalım” sloganıyla mavi kapak toplama kampanyası başlatıldı. Bu kampanya ilçemizde de, S.S Hıdırlık Kalkınma Kooperatifi Başkanı Neptün Soyer öncülüğünde, başta ilçe merkezi olmak üzere Ürkmez’den Sığacak’a kadar Seferihisar sınırları içinde kalan tüm bölgede yürütüldü. Yaşlısından gencine çok sayıda gönüllü, kampanyaya katkıda bulundu ve üç ay içinde toplanan 32 çuval kapak, kampanyayı yürütenlere teslim edildi. Şimdi bu kapakların karşılığında bir adet engelli sandalyesi alınacak.. Şimdi düşünebilirsiniz! “ Bir adet engelli sandalye için bu kadar uğraş vermeye değer mi? Kaç paraysa bu sandalye,verelim ücretini alalım..” İşte konunun püf noktası da burada… Burada önemli olan, bir malı satın almak için bir şeyler üretebilmek ve engelli bir vatandaşın yüzünü güldürebilmektir.
Engelli sandalyesi sağlayan firmanın bir sandalye için 32 çuval kapak şartı koşması tamamen insani duygulara dayanmaktadır ve Seferihisar halkının bu konudaki çabası her türlü takdirin üzerindedir.
Bu kampanyaya öncü olan ve kampanyaya katkı koyan bütün hemşerilerimizi candan kutluyorum. Sizler eli öpülecek insanlarsınız. mustafa@seferihisar.com

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)
Mustafa KARABULUT
Mustafa KARABULUT
Yazarın diğer yazıları
Bizim Büyükşehir meclis üyeleri ne iş yapar?
06 Ağustos 2022 11:07
Eski bayramlar ve Çetin Ege’nin anılarından bir yaprak
07 Temmuz 2022 1:54
Sabır ve boş vaatlerin üzerinde çok durmayacağım 
22 Mayıs 2022 10:49
O koltuk sana 5 beden büyük gelmiş!
10 Nisan 2022 9:33
Tüm yazılar