Seferihisar Emlak

Neptün Soyer!.. Diğer deyişle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi…

Yeni yakıştırma ile İzmir’in First Lady’si

İki cümleyle anlatım ne kadar da kolay değil mi? Aslında bu çok kolay anlatım, belki de hayatın çok kısa olduğunun bir ifadesidir…

Yazmakta olduğum “Taşra Politikaları” adlı kitapta Tunç Soyer’i ve Neptün Soyer’i daha geniş şekilde anlatma olanağım olacak.

Çünkü iddia ediyorum; Seferihisar’da bu aileyi benim kadar yakından tanıyan bir başka isim yoktur. Herkes çok iyi tanıdığını söyleyebilir ama “bakmak ile görmek” farklıdır. İşte ben de kendimi bakmaktan ziyade iyi gören biri olarak nitelendirdiğim için Soyer çiftini çok iyi tahlil ettim.

TOPLUMA ADANMIŞ BİR HAYAT

Tunç Soyer, Seferihisar’daki iki döneminde insan odaklı hizmete ağırlık veren bir başkan profili çizerken Neptün Soyer de eşinden ayrı bir yol izledi. Sık sık, “Beni niye Tunç Soyer’in eşi diye yazıyorsunuz ki! Ben Neptün Soyer’im. Biz kocamla akşamdan akşama bir araya gelebiliriz ama yapacağımız işleri hiçbir zaman birbirimize anlatmayız” derdi.

Kısacası Neptün Soyer’in ayrı bir mizacı vardı. Seferihisar’da kendisini topluma adamış bir eğitimci olarak öne çıktı.

Tunç Soyer’in girişimleri sonucunda Seferihisar Cittaslow (Sakin Şehir) unvanını alırken Neptun Soyer de bu olaya büyük destek vermiş, hatta yavaş yaşamın amblemi olan salyangozlardan toplamak için en yakın arkadaşı ile birlikte kırlara açılmıştı.

Daha sonra Hıdırlık Kalkınma Kooperatifi’nin kurulmasına öncülük etti. Neptün Hoca o dönemde kooperatifin tüm yükünü omuzladı, birlikte salyangoz topladığı yakın arkadaşı ile birlikte tam altı yıl bir kuruş ücret almadan çalışmalara katıldı, yöneticilik yaptı. Kooperatife her gün gelir, bizzat hazırladığı sipariş kolilerini sırtında taşıyarak kargoya verirdi. Hiçbir zaman parayla işi olmazdı. O, ideallerinin kadınıydı.

Bu kooperatif şu anda yürüyor veya yürümüyor ama aksama varsa bunun sorumlusu hiçbir zaman Neptün Soyer olamaz. Bunun muhasebesini onun yerini dolduramayanlar yapmalı… Özellikle de kooperatifin toplantılarına katılmadıkları halde sağda solda ahkam kesenlerin bir çift bile laf etme hakkı yoktur.

Neyse konumuz bu değil elbette..

PAYAMLI’DA PEKMEZ ÜRETİMİ

Neptün Soyer ile ilgili bir anımı anlatayım. Hıdırlık Kalkınma Kooperatifi’ni faal hale getirerek çok sayıda ev hanımına para kazandıran Neptün Soyer, daha sonra Payamlı mahallesinde bir pekmez imalathanesi kurulmasını sağladı. Bir gün ben de Ürkmez’den Seferihisar’a dönerken bir konu için Şerefettin Budak’ı aramıştım. Budak, o yıllarda Seferihisar Belediyesinin tarımsal hizmetler müdürüydü. Söz açılmışken bir cümle de Şerafettin Budak için yazayım. Şu anda Selçuk Belediyesinde başkan yardımcısı olarak görev yapan Budak gibi halk adamı bir müdürün yerinin Seferihisar’da doldurulacağını sanmıyorum.

Seferihisar’daki hizmetleri nedeniyle hep minnetle anacağız Şerafettin Budak’ı…

Dönelim konumuza; Şerafettin Bey’e, “Bu pekmez imalatı nerede, bir gün uğramak istiyorum” deyince yerini tarif etti. Ben de doğru pekmez imalathanesine gittim.

Sevgili okurlarım, karşılaştığım tabloyu ömrüm boyunca unutamam. Bir kamyon üzüm getirilmiş. İmalathanede bir bekçi var ama varlığı yokluğu belli değil. Şu anda İzmir’in First Lady’si olan Neptün Soyer, ayaklarında çizmeyle o üzüm küfelerini tek başına kamyondan indiriyor, kamyonun şoförü de karşıdaki çam ağacının gölgesinde yükün boşalmasını bekliyordu. Neptün Soyer’e ‘’Hocam niye birkaç çalışan almıyorsunuz?” diye sordum. Aldığım cevap düşündürücü idi: “Mustafacığım, kooperatifimizin yeterli parası yok…

SEFERİHİSAR’IN MEZBAHA SORUNU…

Yıllardır Seferihisar’ın bir mezbaha sorunu vardır. Neptün Soyer, bu soruna da el attı ve Ulamış’ta kooperatif adına bir mezbaha yaptırdı  ama bazı hainler çeşitli şikayetlerle bu tesisi çalıştırmadı… Ancak yakın tarihlerde tekrar faaliyete geçirileceğini duydum. Umarım gerçekleşir…

Kısacası; insanlar bir yerlere kolay gelmiyor. Şu anda Neptün Soyer için İzmir’in First Lady’si diyenlere gülüp geçerim… Çünkü Neptün Hocam bu yakıştırmayı kökten reddeder. Çünkü o, yüreği toplum için çarpan bir yurtseverdir. Neptün Soyer’in Seferihisar’da yardım etmediği bir tek fakir aile yoktur. Aksini iddia eden varsa çıksın karşıma…

Son cümlem:

Neptün Soyer, hiçbir zaman Tunç Soyer’in eşi olarak öne çıkmadı. Kocasının erkinden güç almadı. Aksine daima kendi olanaklarıyla, kendi tırnaklarıyla çabalaya çabalaya bu günlere geldi. En unutulmaması gereken yönü ise çok ama çok sıra dışı bir insan olmasıdır. Bu yazımda Neptüm Hocam ile ilgili çok kısa konulara değinebildim.

Seferihisar olarak kendisini her zaman saygıyla andığımızı belirtmek isterim…