fbpx

Kriz masası ve Turizm

Yayınlanma tarihi : 19 Mayıs 2014 2:19 - Güncellenme tarihi : 04 Eylül 2015 2:21

Olağanüstü olaylar ve doğal afetlerde hemen kriz masasından söz edilir. Devlet yetkilileri, kameraların karşısında, mikrofonların önünde kriz masası oluşturulduğunu açıklar.

Ancak bu birimin Soma’daki felakette oluşturulamadığını gördük. İsminin geçtiğini de hiç duymadık..

Neden biliyor musunuz?

Çünkü bu felaketin acısını yüreklerinin derinliklerinde hissedemeyenlerin oluşturacağı kriz masası, madenden yaralı çıkarıldıktan sonra arkadaşını kurtarmak için yeniden içeri girmeye çalışan maden işçileri kadar asla samimi olamadı.

PAKİ, YA SEFERİHİSAR..?

Elimiz çenemizin altına koyup beş dakika düşünelim.

Seferihisar meydanına bir uçak düştü veya patlayan Yassıçay Barajı’nın suyu Hıdırlık Mahallesi’nin yarısını denize götürdü. Ya da 6 şiddetinde bir deprem oldu. İşte o gün ve o anlarda Seferihisar’da ne yapılacak?

Düşünün Ankara’nın kulağı, Türkiye’nin gözü Seferihisar’da…

Ulusal basının yayın araçları ilçede konuşlanmış.  Böyle bir durumda Seferihisar’daki kriz masası nasıl ve kimler tarafından kurulacak? Türkiye’ye veya dünyaya kimler cevap verecek? En önemlisi yaralı insanlara nasıl müdahale edilecek?

(Burada AKUT Seferihisar Temsilcisi Vahdi Sarıkaya ve ekibinin bu ve benzer afetler için en hazırlıklı bir gönüllü toplum kuruluşu olduğunu biliyorum ama bu oluşuma yeterli destek verilemediğinin de farkındayım.)

Kısacası her afetin yöneticilerimize ders olması ve benzer olayların her an yaşanılabileceği düşünülerek hazırlıklı olunması gerektiğine inanıyorum.

HÜKÜMETTEN TOPLUMSAL YARAYA TENTÜRDİYOT

Önceki yazımda gençlerimizin uyuşturucu baronları tarafından zehirlendirildiğine dikkati çekmiş, kanunlarımızın yetersizliğinden, polis, savcı ve hakimlerimizin bu yetersizlik nedeniyle çaresiz kaldıklarından söz etmiştim.

O yazımda değinemediğim bir başka konu da hırsızlık meselesiydi.

Düşünün…

Adam gecenin bir vaktinde siz uyurken evinize giriyor, eline geçeni çalıyor. Uyandığınızda hırsızlığı fark edip polise gidiyorsunuz. Polis gecesini gündüzüne katıyor ve failleri yakalıyor. Ama bir bakıyorsunuz, adamlar savcılık veya mahkemeden serbest kalmış. Çünkü yasal yetersizlik tutuklamayı önlüyordu.

İşte hükümet bu konuda çok önemli adım attı. Cezaları iki katına varan oranlarda artıran yasa teklifi hazırladı.

Binlerce teşekkürler…

BELEDİYENİN BASIN BÜROSU

Seferihisar Basın Bürosu sorumlusu Kıvanç Ege burnundan rahatsız olduğu için bugünlerde işiyle yeterince ilgilenemiyor. Kendisine Yeni Haber ekibi olarak geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. .

Ancak çok ilginçtir ki Kıvanç Ege rahatsızlandıktan sonra birkaç kişinin daha çalıştığı belediye basın servisinden basına bir cümlelik bir haber veya tek bir fotoğraf servis edilemiyor…

Bu tembelliği kınıyor ve Kıvanç Ege arkadaşımızın bir an önce sağlığına kavuşarak belediyede yeterli hizmet vermesini temenni ediyorum.

SIĞACIK’IN TURİZMİ

Belediye Başkanı Tunç Soyer Seferihisar’ı yeterinden çok tanıtmasına rağmen turizm sektörü içinde yer alan pek çok kişi de bunu engellemek için kösteklemeyi sürdürüyor.

Merkezde veya Sığacık’ta bulunan lokanta ve restoranlarda fiyat tarifesi olmamasından yararlanarak sürekli fiyatlarla oynuyorlar. Söz açılmışken Salı ve Sığacık pazarlarında satış yapan üreticilere de bir çift sözüm olacak.

Arkadaş bir yerde 2.TL, 50 metre ileride 5TL gözleme olur mu..?

Sevgili okurlarım, fiyat düzensizliği karşısında esnaf kuruluşlarının ne yaptığı sorusu aklınıza gelebilir. Ama onların konuya bizimle aynı duyarlılıkta yaklaşmadıklarını bilmenizi isterim…

KEMAL SALMAN

Konuyu çok dağıtmadan esas konuya geleyim. Sığacık’ın tanınmış simalarından Kemal Salman, bölgede fiyat istikrarının sağlanması ve Sığacık’a gelen insanların kazıklanmaması için çaba sarf eden isimlerin başında geliyor.

Kemal Salman, Sığacık’taki turizmcilerle bir araya gelip bir turizm tanıtma derneği kurmak, Sığacık’a gelen her misafirlerin gönül huzuru ile ayrılmalarını sağlamak amacıyla bir dernek kurmak istiyor. Bu derneğin kurulmasına da Liman ve Burç Restoran gibi iş yeri sahipleri de destek veriyor.

Seferihisar Kaymakamı Resul Çelik ve Belediye Başkanı Tunç Soyer de bu oluşuma katkı sağlarsa dernek çok kısa sürede hayata geçirilecek.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)
Mustafa KARABULUT
Mustafa KARABULUT
Yazarın diğer yazıları
Bizim Büyükşehir meclis üyeleri ne iş yapar?
06 Ağustos 2022 11:07
Eski bayramlar ve Çetin Ege’nin anılarından bir yaprak
07 Temmuz 2022 1:54
Sabır ve boş vaatlerin üzerinde çok durmayacağım 
22 Mayıs 2022 10:49
O koltuk sana 5 beden büyük gelmiş!
10 Nisan 2022 9:33
Tüm yazılar