DOLAR

33,0413$% 0.65

EURO

36,0249% 0.4

STERLİN

42,9931£% 1.08

GRAM ALTIN

2.559,20%0,41

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

BİTCOİN

1984475฿%2.06027

a

Peki, ne yazalım arkadaş!

0

BEĞENDİM

Telefondaki bir ses, “Hep belediye haberi yazıyorsunuz! Bu ilçede başka haberler yok mu?” diyordu.

Adını açıklamayan sesin sahibi, “Belediye, doğumdan ölüme kadar insan yaşamının her döneminde görev alan ve yaşadığımız kente getirilecek hizmetleri üstlenen bir kurum olduğu için yazıyoruz” cevabından tatmin olmadı.

“Seferihisar’da başka kurum mu yok. Vatandaşın başka kurumlarda hiç mi sorunu yok. Onları da yazın” dedikten sonra telefonunu kapattı.

Peki, başka kurumlardan da haber yapalım! Diyelim ki kaymakamlıktan veya diğer kamu kurumlarından…

Ama orada işler tıkırında yürüyor olmalı ki bize buralardan hemen hemen hiçbir yakınma gelmiyor.

Tamam, gazeteci haberi kendisi araştırır, bulur, ortaya çıkarır ama vatandaşla da iç içedir. Onlardan bir yakınma gelmeyen yere de durduk yerde girip ‘öküz altında buzağı’ aramaz.

Seferihisar insanı günlük yaşamlarında iç içe oldukları eğitimden, sağlıktan, asayiş ve trafikten yana herhangi bir şikâyet ve yakınmada bulunmadıklarına göre biz buralardan ne yazalım?

Bizim habercilik formatımız Seferihisar sınırları dâhilinde…

Şimdi bu anlayıştan çıkıp Ankara’da üç paşanın görevden alınmasının kritiğini mi yapalım yoksa Lübnan’da ‘Sultan’ olarak karşılanan Başbakan Erdoğan’ın İsrail’e nasıl kafa tuttuğunu mu yorumlayalım.

Bunu yapmak niyetinde değiliz. ‘Herkes kendi evinden, evinin önünden sorumludur’ anlayışı ile habercilikte ve yorumlarda Seferihisar sınırları içinde kalmaya kararlıyız.

Belediye haberlerine gelince

Bir kentin belediye başkanı o şehir için çok önemlidir. Nitekim Osmanlı İmparatorluğu döneminde kentin teslim edildiği güvenilir kişi olarak kendilerine ‘şehremini’ denilmiştir
Şehremini aynı zamanda o şehrin vizyonudur. Geleni o karşılar, dışarıda ilçesini, insanlarını o temsil eder.

Onun çalışma ve yönlendirmeleri sayesinde o ilçenin adı duyulur, ekonomisi gelişir veya kent ‘şehre küstü” mahallesi haline gelir.

Son haftalarda CHP İlçe Teşkilatı’nın düzenlediği toplantılarda, vatandaştan,  parti ve belediye yönetiminin halktan kopuk olduğu yönünde eleştiriler geliyor.

Belediyeciliğin kültür sanat faaliyetleri ağırlıklı olarak yapılamayacağı, sadece dışarıda temsil edilmesiyle sürdürülemeyeceği kaydedilerek, “Ulamış’tan Ürkmez’e kadar Seferihisar sınırları içinde yaşayan insanların rahat bir şekilde yaşamalarının, sosyal ve ekonomik durumlarının geliştirilmesinin, kullandıkları cadde ve sokakların tozdan çamurdan kurtarılmasının belediyeciliğin asli görevi olduğu hatırlatılıyor.

Elbette bu hizmetlerin önemli bölümü İzmir Büyükşehir Belediyesi sorumluluğuna girmektedir. Elbette bazılarında Seferihisar Belediyesi’nin yapabileceği bir şey yoktur.

Ama Seferihisar Belediyesi de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kapısını sürekli aşındırırsa, Büyükşehir’in yapacağı hizmetler de hızlanacaktır.

Yukarıda da belirttiğim gibi diğer alanlardan bizlere önemli sorunlar yansıtılmayınca doğumdan ölüme kadar vatandaştan sorumlu olan belediye haberleri temel konumuzu oluşturuyor.

Seferihisar’da başka kurumlarda sorunları olan vatandaşlarımızdan, buralarda gördükleri aksaklıkları seferihisar.com’a iletmeleri halinde o konuları da haber yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.