fbpx

Seçimin kaybedenleri

Yayınlanma tarihi : 31 Mart 2014 2:29 - Güncellenme tarihi : 04 Eylül 2015 2:30

Seferihisar seçimi CHP adayı ve Belediye Başkanı Tunç Soyer’in AKP’ye karşı ezici üstünlüğü ile sona ererken, ilçe halkının son 5 yıldır uygulanan Seferihisar’ın topyekün büyümesi siyasetine destek verdiğini gösterdi.

Soyer’in yüzde 52’nin üzerinde oy almasında barışçıl bir kamyanya yürütmesinin, Seferihisar’ı bir bütün olarak kucaklamasının ve sempatik davranışlarının yanı sıra, beş yıllık uygulamalarıyla Seferihisar’ın geleceğini çok daha parlak günlere taşıyacağı mesajını vermiş olmasıydı.

HALKIN SAĞDUYUSU

AKP adayı Hamit Nişancı ise 2009 seçiminden sonra 2014 seçiminde de sandıktan büyük bir mağlubiyetle ayrıldı. İlçe halkı, Nişancı’ya bir kez daha prim vermezken, ‘gerginlik’ , ‘karalama’ ve ‘ötekileştirme’ siyaseti istemediğini bir kez daha gösterdi.

Ayrıca kendisine meclis üyelerine verdiği oyun sadece yüzde 2.2’si oranında destek verdi. Yani, eski Başkan Ümit Cingöz ve ekibini küstüren AKP İzmir teşkilatın ve Büyükşehir adayı Binali Yıldırım görmelidir ki, Hamit Nişancı’nın Seferihisar’daki kişisel oyu sadece yüzde 2.2’dir… Yüzde 37 partinin oyudur. Burada düşünmesi gereken de il yönetimidir.

Seçimin bir başka kaybedeni gibi görünen MHP adayı Hüseyin Nail Gökdeniz, yerel seçimlerde diğer adaylara dağılan parti oylarını yüzde 5 civarında tutmayı başardı ama meclis oylarından yüzde 2.5 oranında daha az oy almasına engel olamadı.

Bana göre MHP’nin kaybında iki etken vardı. Bunlardan birincisi adayını çok geç belirlemesi, ikincisi de ilçe basınından uzaklaşıp İzmir merkezli basından medet ummasıydı. MHP seçmeni, meclis oylarında ise partisinin arkasında dimdik durarak, geleneksel tavrını ortaya koydu.

YILDIRIM’A ve KOCAOĞLU’NA MESAJ

Seçimin diğer kaybedenleri meclis üyeliği oylarıyla  AK Parti, CHP ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu oldu. AKP’ye oy veren yüzde 39.2 oranındaki seçmenin 2.2’si mecliste kendi partisine oy vermedi. Yani Nişancı’nın yüzde 2.2’lik kişisel oyu mecliste partisine yansımadı.

CHP seçmeninin yüzde 1.8’i de partisinin meclis üyelerine oy atmadı. Bu listeye tepkinin yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na da bir mesajdı. Kocaoğlu’nun, işini gücünü bir yana bırakıp en büyük ortak yanı beyaz eşya bayiliği olan ve Ürkmez’de siyasete kendi ekseni etrafında çevirmekle ün yapan Osman Ürkmez’i, seçilebileceği en avantajlı yere dayatmasını Seferihisar CHP seçmeninin yüzde 1.8’i elinin tersiyle itti.

ONURLU DURUŞ

Seçimin en mütevazı partisi Saadet Partisi, az ve öz oyuyla Milli Görüş’ün arkasında durdu. SP’nin şanssızlığı, adayını çok geç ortaya çıkarması idi. Ancak tüm siyaset şunu bilmeli ki, SP yerel seçimde yeterli kazanma umudu taşamamış olsa da genel seçimde ülke genelinde hazine yardımı almasını sağlayacak yüzde 3 oranını aşar da ekonomik açıdan rahatlarsa, geleceğin güçlü partilerinden birisi olacaktır.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)
Mustafa KARABULUT
Mustafa KARABULUT
Yazarın diğer yazıları
Bizim Büyükşehir meclis üyeleri ne iş yapar?
06 Ağustos 2022 11:07
Eski bayramlar ve Çetin Ege’nin anılarından bir yaprak
07 Temmuz 2022 1:54
Sabır ve boş vaatlerin üzerinde çok durmayacağım 
22 Mayıs 2022 10:49
O koltuk sana 5 beden büyük gelmiş!
10 Nisan 2022 9:33
Tüm yazılar