fbpx

Seferihisar AK Parti’de istifalar ve parti disiplini

Yayınlanma tarihi : 21 Ekim 2013 3:03 - Güncellenme tarihi : 04 Eylül 2015 3:03

Seferihisar’da siyasetle ilgilenenler iki gündür AK Parti İlçe Başkanı Ümit Cingöz ve yönetiminin görevden alındığını konuşuyor.

Konuşulanları duyunca pek önemsemedik ama daha sonra üzerinde durulacak kadar ciddi bir durumla karşı karşıya olduğumuzu anladık. Olay doğruydu, gerçekten böyle bir istifa vardı.

Yanlış yanı ise gelişmenin seçim sürecinde aday adayı olanların yönetimden ayrılmasına ilişkin parti içi işleyişe dayanıyor olmasıydı.

Yani olay, Anavatan Partisi Kurucu Başkanı ve merhum Cumhurbaşkanlarından Turgut Özal dönemindeki bir uygulamaya dayanıyordu.

Özal, başbakanlığı döneminde bakan yapacağı isme önce istifa dilekçesini imzalatır, günü geldiğinde de o dilekçeyi işleme koyardı.

Nitekim döneminde pek çok bakan istifa ettiğini ajanslardan öğrenmişti.

Burada bir anımı anlatayım..

Etem Çalış, belediye başkan adayı olduğunda çok sayıda isim meclis üyesi olmak için başvuruda bulundu. Bunların içinde mesleği itibari ile son derece kariyerli bir kişi de vardı.

Etem Çalış, bu ismin dürüst olduğundan şüpheliydi. Kuşkusunu da söz konusu kişiye açıkça ifade edince, “Etem abi, benden şüphe ediyorsan şimdiden istifa dilekçemi imzalayıp sana vereyim” yanıtı ile karşılaştı.

Çalış, “Tamam arkadaş, sen benim ilk sıralardan meclis üyemsin” dedi.

Çalış, belediye başkanlığına seçildi ve meclis üyeleriyle birlikte mazbatasını alıp belediye makamına geldiğinde makam odasındaki çiçek buketlerinin birisi üzerinde “Belediye Meclisi Üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı falanca” yazdığını fark etmedi.

Ertesi gün bu durumu anlattığım Etem Çalış, duyduklarına inanamadı ama söz konusu kişinin imar komisyonu başkanı olma hayallerini de hayata geçirtmedi.

Muhterem de dönem sonuna kadar hep muhalefet yaptı…

Etem Çalış, karşılaştığı olay karşısında, “Ah be Karabulut, bu zat adaylığını kabul etmem için bana açık dilekçe imzalayıp verecekti ama ben gururuyla oynamamak için kabul etmemiş, ona güvenmiştim” sözleriyle şaşkınlığını dile getirmişti.

İşte AK Parti de bugün Turgut Özal’dan gelen geleneği uyguluyor. Peki ,CHP Seferihisar’da veya diğer yerlerde hangi geleneği uyguluyor?

Hiçbir geleneği uygulamıyor.

Dalgalı bir denizde sağa sola yalpalayan gemi gibi rotasız ilerliyor.

Bu yüzden de 4.5 yıldır belediye meclisi toplantısına gelmeyen üyeleriyle ilgili bir yaptırım uygulayamıyor, “Toplantıya gelmeyen üyelerin mazeretlerinin kabulüne..” diye el kaldırma çaresizliğini gösteriyor.

Bugün  Yeni haber TV’nin konuğu olan AK Parti İlçe Başkanı Ümit Cingöz de konuşmasında bu duruma dikkat çekerek, AK Parti’de bu tür olaylara müsamaha olmadığını, parti disiplininin her şeyden önce geldiğini vurguladı.

Seferihisar Plaj Futbol Takımı’nın Seferihisar’a getirdiği şampiyonluğa belediyenin veya partinin duyarsız kalmasının AK Parti’de affedilmez bir disiplin suçu olduğuna dikkat çekti.

CHP’de hibir zaman parti disiplininin olmadığını iddia etti.

Gerçekten de CHP’de parti disiplini yok.

Neden yok?

Peşinen istifa dilekçesi imzalatılmadığından!

Sonuç?

Türkiye’de CHP %27…

Özallı Anavatan veya Erdoğanlı AK Parti ise yüzde 50’lerde…

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)
Mustafa KARABULUT
Mustafa KARABULUT
Yazarın diğer yazıları
Bizim Büyükşehir meclis üyeleri ne iş yapar?
06 Ağustos 2022 11:07
Eski bayramlar ve Çetin Ege’nin anılarından bir yaprak
07 Temmuz 2022 1:54
Sabır ve boş vaatlerin üzerinde çok durmayacağım 
22 Mayıs 2022 10:49
O koltuk sana 5 beden büyük gelmiş!
10 Nisan 2022 9:33
Tüm yazılar