fbpx

Seferihisar basınında yeni adımlar… Kurumsallığa doğru…

Yayınlanma tarihi : 24 Eylül 2010 5:44 - Güncellenme tarihi : 04 Eylül 2015 5:44

Yaklaşık 30 yıldır YeniAsır Gazetesi’nde, 25 yıldır da yerel basında habercilikle haşir neşir oluyorum. Seferihisar’da gazetemizin ilk adı Özgürses idi.
Bu ismi Özderenin Öz’ü, Gümüldür’ün G’si, Ürkmez’ün Ür’ü ve Seferihisar’ın Se’sinden birleştirerek koymuştuk.
Daha sonra gazetemizin ismi Gürses olarak değişti. Son olarak da Yeni Haber olarak yayın hayatını sürdürmekte. Zamanı geldi Seferihisar’dan Özdere’ye, zaman geldi Seferihisar’dan Güzelbahçe’ye yayın yaptık. Yaptık diyorum, ama bunu haberleriyle fotoğraflarıyla bize destek veren arkadaşlarımızla yaptık. Ama genelde bu işi ben tek başıma yürüttüm.
Bu mücadele hiç de kolay olmadı. Çünkü onurlu bir gazetecilik amaçlıyorsunuz. Bu yüzden de hiçbir kişi veya firmaya gidip reklam istemiyorsunuz. Veya bir belediye başkanına ya da parti başkanına gidip “Abone olun, bana abone bulun” demiyorsunuz. Çünkü bu taleplerle kapı çaldığınızda ideallerinizden ödün vermek zorunda kalırsınız. İşte ben bunu hiçbir zaman yapmadım. Gazeteciliği idealist çizgilerinde yaptığımı da Güzelbahçe’den Özdere’ye kadar tüm ahali bilir…
Pek çok kez yazmışımdır! Yerelde gazetecilik yapmak hayli zordur. Habere konu olan kişi veya yazılan haber muhatabın aleyhine ise sizi anında bulur ve sitemini yapar. Ayrıca toplum da sizi yakından izler. Çünkü siz artık kamuya mal olmuşsunuzdur.
Gazeteciliği bana öğreten YeniAsır’da çalışan dostlarımızdır ki, hala bazı dostlarımızdan destek alır ve onlara danıştığımız pek çok konu olur. Çünkü onlar bizim ustalarımızdır. Bu dostlarımıza çok şey borçluyum ve bu dostlarımıza duyduğum sonsuz şükran ve minnettarlığım yaşam boyunca devam edecektir..
Gelelim günümüze..
Yaklaşık 30 yıl süreyle bölgede tek gazeteci olduğum Seferihisar bölgesinde yeni gençlerimiz yetişti. Bunların başında Mehmet Orşahin gibi isimler geliyor. Bu arkadaşımızda gazetecilikten maddi beklenti yerine bölgenin ve kamunun çıkarlarını ön planda tutan bir anlayış görüyorum.
Tek bir gazeteci olmanın kalıcılık getirmeyeceği düşüncesi ile önümüzdeki aylarda, en geç de yılbaşına kadar birlik ve beraberlik ortamında kurumlaşma kararı aldık.
Bu beraberlik, ya bir firmanın çatısı altında ya da birkaç kişinin bir araya gelmesiyle güç birliği yapma şeklinde olacak. Ancak her ne şekilde olursa olsun, amacımız yerel basında boşluk yaratmamak ve ihtiyacı sürekli karşılamak yönünde olacak.
Hedefimizi 20 yıl önceki YeniAsır’ın çizgisini yakalamak şeklinde belirledik.
Şu anda 30 yaşlarındaki bir arkadaşımız YeniAsır’ın 20 yıl önceki ataklığını, sanayi veya tarıma ne kadar yakın olduğunu belki bilemez, Yeni Asır’ı almanın ekmek almakla eşdeğer olduğunu belki fark edemez, ama Yeni Asır’ın Ege’de dev bir güç olduğunu rahatlıkla görebilir.
Bizim de Seferihisar ve Yarımada’nın kuzeyinde güçlü bir ses olduğumuzun herkes bilincindedir.
En geç 2011 yılının Ocak ayına kadar biz de kurumsal bir kimliğe bürünürken işte bu örneğe göre hareket edeceğiz.
Gelişmelerimizi siz okurlarımızla gün gün paylaşacağız.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)
Mustafa KARABULUT
Mustafa KARABULUT
Yazarın diğer yazıları
Bizim Büyükşehir meclis üyeleri ne iş yapar?
06 Ağustos 2022 11:07
Eski bayramlar ve Çetin Ege’nin anılarından bir yaprak
07 Temmuz 2022 1:54
Sabır ve boş vaatlerin üzerinde çok durmayacağım 
22 Mayıs 2022 10:49
O koltuk sana 5 beden büyük gelmiş!
10 Nisan 2022 9:33
Tüm yazılar