Seferihisar Emlak

Önceki yazımda; bir vatandaşın iki ay önce yolunun yapılması için Seferihisar Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne dilekçe ile müracaat ettiğini, ancak bugüne kadar talebinin karşılanmadığını, neden karşılanmadığına ilişkin de bir açıklama yapılmadığını dile getirmiştim.

Yazım üzerine duyarlı davranan Fen İşleri Müdürü Bedri Kolat aradı, “Mustafa amca gelip halimizi sorsan inan acırsın! Günde onlarca dilekçe geliyor, biz üç arkadaş ile tüm talepleri karşılamaya çalışıyoruz. Yapılması istenen yol da öncelikli işlerimiz arasında… 

Fakat iş makinemiz arızalandı, Büyükşehir Belediyesi’nden istedik. Henüz gelmediği için bekletiyoruz ama kısa süre içerisinde yapacağız” dedi.

İMAR MÜDÜRLÜĞÜ 

Yine söz konusu yazımdan sonra İmar Müdürü Aynur Adanur ile görüşme fırsatım oldu; ‘’Vatandaşların dosyaları imar müdürlüğünde niçin gecikiyor? diye sordum. Bir personeliniz, ‘Ne yapayım, elimden bu kadar geliyor! Mart ayından beri bekleyen dosyalar var’ dedi. 

Belediyenin en önemli kurumunda çalışan bir görevlinin böyle bir cümle kullanmasını çok yadırgadım’’ dediğimde Müdür Adanur, “Mustafa Bey, müdürlüğümde işlerin geç çıktığını ben de biliyorum, ancak bu kuruma geçici olarak atandım, hiçbir çalışan arkadaşımla ters düşmek istemiyorum. Kalıcı olarak atansam kendime göre yönetim şeklimi oluştururum. Ayrıca imar müdürlüğünde personel eksikliğimiz var. İnanın akşam 19.00’a kadar çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

GELELİM YÖNETİME 

Belediyenin imar müdürlüğü gibi en hassas ve kurum gelirlerinin yüzde yetmiş beşinin karşılandığı bu müdürlüğe nasıl olur da bir isim atanır ve bu kişiye, “Seni buraya geçici olarak atıyoruz” denir. 

Burada bir yönetim hatasının olduğu bariz şekilde ortada… 

Böylesine önemli bir birime atama yapacaksın ve ona, “Seni bu müdürlüğe geçici olarak atadım” diyeceksin. 

İnanın buna kargalar bile güler…

Böylesine önemli bir müdürlüğe sağlam bir atama yapar ve dersin ki; “Bu birim, Seferihisar için çok önemli bir müdürlük… 

Kendi ekibini kur ama vatandaşın işini aksatma ki belediyenin geliri artsın ve iş alanlarımız da çoğalsın. Bir hata yaparsan, seni anında görevden alırım…

Yakışanı bu değil mi?

BELEDİYELERİN GAZETE ALIMI 

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan bir karara göre belediyeler ve kamu kurumları gazete satın alamayacak..

Doğrusunu söylemek gerekirse ben buna çok sevindim. Ne demek belediyelere gazete satmak?.. 

Bir televizyon haber sunucusu da,” Bu karar yerel basını yok etme amaçlıdır” dedi. Ben 44 yılı aşkın yerel gazete çıkarıp yayınlıyorum, bir kez olsun bir belediyeye gazete alım faturası kesmedim. Gazete faturası kesmediğim gibi özel günlerde belediye başkanının kutlama mesajlarını yayımladığım halde hiç birinden para almadım.

Aldıysam, çıksın eskilerden birisi veya hala görevde olan belediye başkanı “Benden aldın ya” desin..

Neden almadım biliyor musunuz? 

Belediye senden niçin gazete alır? Kendi aleyhinde bir yazı yazmasın diye….

Neymiş?

Yerel basını desteklemek için alım yapıyormuş! Bana göre hikaye… 

İyi gazetecilik yap, habercilik yap, bölgendeki iş insanları sana zaten reklam desteği verir…

Kısacası, ben bu karara çok sevindim çünkü gerçek gazeteciler ortaya çıksın da hep birlikte görelim…

Not: Önümüzdeki yazımda Seferihisar belediye imar müdürlüğünde “Tam da Aziz Nesinlik bir konu” diyebileceğimiz bir dosyayı kaleme alacağım…