Seferihisar Emlak

Etem Çalış’ın belediye başkanlığı döneminde 1990 yılında 11 bin civarında olan ilçe nüfusunun 2 binli yıllarda 30 bin olabileceği hesaplanılarak imar planları yapılmıştı.

O yılları dün gibi hatırlarım. Başkan Etem Çalış, “Bir gün gelecek imara açtığımız bu alanlar bile bu ilçeye yeterli gelmeyecek” dediğinde açıkçası kendisine çok da inanmamıştım.

Belediye başkanlığı koltuğuna 2009 yılında oturan Tunç Soyer ilçeye Sakin Şehir unvanı kazandırdıktan sonra nüfusumuzda adeta patlama oldu ve eski binaların yerine yeni binalar dikildi, Seferihisar baştan sona yenilendi. İlçeye dışarıdan yoğun göç gelirken müteahhitlerin de ilgi alanı olduk.

On yıllık Tunç Soyer dönemi sonunda ilçedeki eski evler ben gibi kalırken satılık arsa sayısı da yok denebilecek kadar azaldı.

İMAR ALANLARI GENİŞLETİLMELİ

Bilindiği gibi ticarette rakam artışı ve düşüşler, arz ve talebe göre belirlenir. İlçe nüfusunun ve Seferihisar’ın marka değerinin artmasına bağlı olarak yurt dışından da bölgemize talep yoğunlaşınca yapılaşma arttı, nefes alınamaz hale geldik.

Arsa, ev, bina talebe yetmez oldu. Bahçe aralarına yapılan baraka evleri yetkililer her ne kadar yasaklasa da bu girişimin önüne geçilebileceğini zannetmiyorum.

işte bu noktada ilçeyi yönetenler acilen yeni alanları imara açmak zorundalar. Aksi halde kaçak yapının önlenmesi kesinlikle mümkün olmaz.

GÜZEL GELİŞMELER BUNLAR

Geçtiğimiz hafta haber merkezimizi ziyarete gelen AK Parti Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Aydın ve Belediye Meclisi Üyesi Ümit Cingöz ile sohbet ettik. Başkan Ahmet Aydın konuşma arasında, “Biz hep beraber bu ilçe için ne yapabilirsek gelecek nesillerimize onu bırakacağız. Ancak nedense belediyeyi yöneten arkadaşlar Ankara’dan yapılacak herhangi bir yatırım için bizi aramıyor ve yardım istemiyorlar” cümlesini kullandı. Bu açıklama çok hoşuma gitmekle beraber belediyeyi yönetenleri de eleştirmeden edemedim.

Ne kadar güzel bir cümle, “Bu ilçe hepimizin, gelecek nesillerimize ne hizmet bırakırsak bizim için o kardır…

İşte bu noktada Seferihisar Belediyesi yöneticileri, acilen AK Partili başkan ve belediye meclisi üyeleriyle bir araya gelmeli, Ankara’da takibi gereken ne gibi işler olduğu gündeme taşınmalı. En önemlisi ilçenin gerek Tepecik gerekse Ulamış yönünde imara açılacak alanlar belirlenmeli ve büyükşehire gönderilmeli. AK Parti yardımıyla da şehircilik bakanlığına sunulmalı.

Bu arada AK Parti ilçe başkanının, “Hava şartları uygun olursa Karayolları tarafından iki ay içerisinde Karakayalar’dan Tepecik Kavşağı’na kadar yaya ve bisiklet yolu yapılacak’’ müjdesi çok değerliydi. Ayrıca Tepecik Kavşağı sorununun çözülmesinin de Başkan Ahmet Aydın’ın çabası sonucu olduğunu bilenlerdenim.

Kısacası Seferihisar için çaba gösteren tüm idarecilerimizi içtenlikle kutluyorum…

Son Güncelleme : 22 Temmuz 2020 9:01