Seferihisar Emlak

Başkan adaylarına doğrudan öğüt verecek kadar siyasi bir deneyimim yok ama iki değerli isme altmış yılı aşan hayat tecrübelerimin ışığında vermek istediğim mesajlar var:

1-Belediye başkan adayı olmadan önce günlük yaşamınız ne ise bunu aynen sürdürün.

2- Kulağınıza ne üflenirse üflensin meydanlarda asla onları söylemeyin! Zira seçilecek olan sizsiniz… ‘Bunu da konuş’ dediklerinde bu öneriyi önce beyninizde üç beş kez döndürün…

3-Mikrofonlarda ve gazete röportajlarında rakibinize koz verecek ifadeler kullanmaktan kaçının. Cevap hakkını kullanacak rakibinizin sizi mahcup edecek cümleler kullanmasına fırsat vermeyin.

4-Konuşmalarınızda, ‘Seçilirsem ilçe mandalinasının marka değerini artıracak çalışmalar, projeler……….’ gibi cümleler kullanmayın. Çünkü mandalina piyasasını arz talep dengesi belirler, fiyatlar buna göre ve Rusya-Türkiye ilişkilerinin o günkü durumuna göre yükselir veya düşer. Belediye başkanlarının yapacağı bir şey olsaydı, mandalinanın bir kısmı bu yıl dallarda kalmazdı..

5-‘Kooperatifçiliğe önem vererek, mandalina ve tarımı geliştireceğiz’ cümlesini asla kullanmayınız! Çünkü ilçe tarımı bu şekilde geliştirilecek olsaydı, Seferihisar’ın en eski mandalina kooperatifi, bu yıl olduğu gibi ürünü topluca tüccara vermez, kendi olanaklarıyla pazar bulur ve daha yüksek fiyattan satılmasını sağlardı. Ayrıca belediyenin kurduğu mandalina birliği, üreticinin parasını aylarca sürüncemede bırakmazdı.

İş başına geldiğimizde birliği üç beş ağaya esir etmeyeceğiz, belediye olarak biz işleteceğiz” derseniz, eminim bu kesimden en az 400 oy alırsınız. Çünkü üç beş kişinin dümeninde ilerleyen bu birliğin üye sayısı artık 40’lı rakamlara indi.

6-İnsanlar telefonla veya bizzat aradıklarında size ulaşabilmeli… Akşamın geç saatlerinde de olsa arayanlarınıza mutlaka birkaç cümle ile bile cevap verin. Tunç Soyer, daima bunu uyguladığı için büyükşehre aday oldu! Rahmetli Kamer Genç de aynı yöntemde yürüdüğü için Tunceli seçmeni, hangi partiden aday olursa olsun onu daima bağrına bastı ve her seçimde milletvekili seçti.

7- Rakibinizin size yönelik eleştirilerine seçim meydanlarında mutlaka yanıt verin. Aksi halde top filelere girmiş ve maça 0-1 yenik başlamış olursunuz. Unutmayın, seçimde son bir dakikanın bile önemi vardır. Hele bu seçim Seferihisar’da ise saniyeler bile önem taşır.

8-Meydanlarda, “Kazanırsam Doğanbey kaplıcalarında bulunan termal suyu….” gibi cümlelere asla girmeyin! Keza artık seçmen bunu duymak istemiyor….Bu cümle yerine, ‘İmar sorunlarını aşarak o bölgeye oteller yapılmasını sağlayacak, bu tesislerde yüzlerce işçinin çalıştırılmasının önünü açacak çalışmalar yapacağız’’ diyebilirsiniz.

9-, “Başkan seçildiğimde imarı yamaçlara, zeytinliklere zarar vermeden dağlara kaydırıp mandalina bahçelerinin rant kapısı olmasını önleyeceğim” derseniz, bu projeleri gerçekleştireceğinize de insanları inandırabilirseniz, işte en büyük projeniz bu demektir. Ancak bunu yapabilecek güçte olmanız, kadrolarınızın da aynı konuda duyarlı olması gerekir… Benim desteğimi de o zaman alırsınız…

10-Seferihisar Belediyesi’nin mali durumu belli… Çalışanların son aylarda maaşlarını nasıl aldıklarını da cümle alem biliyor. Belediyenin krizle boğuşan mali durumunu nasıl aşacaksınız? Belediye bünyesinde çalışan 900’ün üzerindeki emekçinin maaşlarını nasıl ödeyeceksiniz? Bu konuda ayakları yere basan açıklamalar yapmanız gerekiyor.

Bu arada birkaç cümle de çalışanlara söyleyeyim; “Seçim arifesinde herkese düğün bayram! Asıl hayat seçimlerden sonra başlayacak. Sizlerin maaşlarını günü gününe aksatmadan kim ödeyebilecekse hep birlikte oyunuzu o adaya verin. Unutmayın, paranız olmadığında en yakınızdakiler bile sizi terk edebilir… “Benden söylemesi…

Son cümlem:

Ben her ne kadar iki adayın üzerinde durmuş olsam da ayrıca bağımsız adaylarımız var . Onlar da isterlerse bu 10 altın öğütten yararlanabilir.