DOLAR

33,0413$% 0.65

EURO

36,0249% 0.4

STERLİN

42,9931£% 1.08

GRAM ALTIN

2.559,20%0,41

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

BİTCOİN

1988191฿%2.44744

a

Seferihisar’ın geleceğini kim ve kimler çiziyor

0

BEĞENDİM

Seferihisar’ın kaderini AK Parti’ye bağlı kurum ve kuruluşlar mı,  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu mu, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyermi çiziyor?

Aşağıda sıralayacağım sorulara bu üç kurumun yetkilileri mutlaka bir cevap vermeli… Dahası vermek zorundadır..

İzmir’in tüm ilçelerinde olduğu gibi Seferihisar’ı da ilgilendiren 1/100 binlik haritalar çizildi. Bakanlık tarafından uygulamaya konulan 1/100 binlik haritalarda Seferihisar’da tarımsal ürün işletme imalat veya depolama alanı yok. Yani bir yatırımcı, “Ben mandalina işletmesi yapacağım” dediğinde Seferihisar sınırları içinde böyle bir yatırım için yer ayrılmamış.

İlgili bakanlık tarafından yapılan 1/100 binlik haritalarda Seferihisar’ın kırsal bölgelerinin tamamına yakını, “Ekili tarım alanı veya makilik alan” olarak ayrılmış…

Gelelim İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne…
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çok bilen şehircilik daire başkanlığına bağlı ekiplerin, sıcak koltuklarından kalkmadan, herhangi bir inceleme yapmadan, masa üzerinde hazırladıkları 1/25.000’lik uygulama planlarında ise olay daha da vahim…

Bakanlığın yaptığı tercihli ikinci konut ve turizm alanlarından “tercihli” uygulamayı kaldırıp turizm alanı yaparak uygulamaya koymuşlar..

Seferihisar Belediyesi’nden ne itiraz var ne de uygulamayı durdurmak için İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma davası açıldı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından askıya çıkarıldığı tarihlerde çok sayıda vatandaşın, “Belediyeye itiraz edin veya yürütmeyi durdurma kararı alın” uyarılarına rağmen Seferihisar Belediyesi, kılını bile kımıldatmadı. Ne itiraz etti ne de uygulamayı durdurabilmek için İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Seferihisar Belediyesi  olayı, “1/25.000’lik plan yapma yetkisi büyükşehir belediyesine verildiğinden ilçe belediyeleri olarak itiraz hakkımız yok” savunmasıyla geçiştirdi.

Halbuki hukukçulardan, bilirkişilerden yani konunun ehillerinden öğrendiğimiz kadarıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bu planlara ilçe belediyelerinin itiraz etme veya İdare Mahkemesi’ne dava açma hakkı vardı…

Son uygulama yetkisi de ilçe belediyelerine verildi.
Büyükşehir Belediyesi, 1/5.000’lik ve 1/1000’lik haritaları yapma yetkisini ilçe belediyelerine verdi. Bunun bir anlamı da kısaca,  “Biz yaptık, siz temizleyin”  demekti.

Çünkü ilçe belediyelerinin, Büyükşehir Belediyesi tarafından konut veya turizm alanı olarak belirlenen planlar üzerindeki paftalarda değiştirme yetkisi bulunmuyordu.

Geçtiğimiz aylarda Seferihisar Belediyesi’ni ziyarete gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na  şu soruyu sordum:

“Başkan uygulamaya koyduğunuz 1/25.000’lik planlarla Seferihisar ‘da binlerce kişi mağdur edildi. Bu konuda açıklamanız nedir?”

Kocaoğlu, bu konuda ya tamamen bilgisizdi, ya da konuyu geçiştirmek istedi.  Kocaoğlu “1/5000’lik ve 1/1000’lik haritalarını yapma yetkisini ilçe belediyelerine verdik. Hiçbir vatandaşımız mağdur edilmeyecek” dedi. Ama tekrarlıyorum. Ya konudan tamamen uzaktı, ya da bilerek yalan söyledi. Çünkü Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 1/25.000’lik imar haritalarını değiştirmek, ilçe belediyelerinin yetkisinde değildir..

İşte bu noktada Kocaoğlu’na ya yeterli bilgi verilmiyordu ya da ilçe belediye başkan veya yöneticileri, göz göre göre binlerce vatandaşın mağdur edilmesine göz yumuyordu.

Gelelim Seferihisar Belediyesi’ne..
Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyesine 1/5.000’lik ve 1/1000’lik haritaları yapabilme yetkisini vereli tam bir yıl oldu. Sığacık, Akarca, merkez ve Ürkmez bölgelerinin 1/5.000’lik haritaları, ehil bir plancı tarafından bir ay gibi kısa bir sürede bitirebilecek iken, aradan bir yılgeçmesine rağmen belediyede yaprak kımıldamadı. İşin bu yönü de düşündürücü.

İşte bu nedenle söz konusu bölgede vatandaşların arazileri imara açılmıyor, inşaat yapılamıyor ve dolayısı ile belediyeye de para giremiyor. Para giremediği için de Seferihisar Belediyesi her ay çalışanlarının parasını ödeyebilmek için belediyeye ait mülklerini satmak veya satış kararı almak zorunda kalıyor. Veya çalışanlarının parasını bazen iki bazen de üç parça halinde güçlükle ödeyebiliyor.
Sonuç…
İlgili bakanlık tarafından yapılan ve bölgede tüm yatırımları durdurma noktasına getiren 1/100 binlik planlarla ilgili cevabı Seferihisar AK Parti ilçe Başkanı Ümit Cingöz’den,

Kıçlarını oturdukları koltuktan kaldırmayarak masa başında 1/25.000’lik uygulama imar planlarını yapanlarla ilgili açıklamayı,  onların başı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’ndan,
1/5.000’lik ve 1/1000’lik planları yapma yetkisi alındığı halde, bugüne kadar bu konuda neler yapıldığı konusundaki bilgilendirmeyi de Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’den,

BEK-Lİ-YO-RUM…
Son sözüm…on sözüm…
SEFERİHİSAR’IN GELECEĞİNİ, KADERİNİ KİM VE KİMLER ÇİZİYOR..
İlgililerden mutlaka açıklama bekliyorum..
mustafa@seferihisar.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.