fbpx

Seferihisar’in Suyu ve Futbolu

Yayınlanma tarihi : 08 Haziran 2008 11:20 - Güncellenme tarihi : 04 Eylül 2015 11:20

İlçede ne sulama suyu kaldı ne de içme suyu. Çeşmelerden tuzlu su akarken barajın ana şebekesinde tam 43 noktada kaçak var. Yani baraj suyu bırakıldığında yüzde ellisi toprağa kalıyor kalan kısmı da kontrolsüz bir şekilde dağıtılıyor.

Suyun önemi ve susuzluk tehlikesine karşı yapılan tüm kampanyalara rağmen hala damlama yapmayıp açıktan sulama yapan bahçe sahiplerimiz var. Özetle bir yandan su kaçakları bir yandan israfça kullanım sonucu gelinen nokta belli…

Aferin Kavakdere’ye

Kavakdere Köyünün sulama kooperatifi Seferihisar’daki sistemi bir yıl denedi. Suyu isteyen istediği gibi kullandı, bu kullanım esnafında israf görüldü ve ikinci yıl her bahçe sahibine saat koyma mecburiyeti getirildi. Şu an Kavakdere köyünde bahçe sahipleri suyu içme suyu gibi idareli kullanıyor. Daha doğrusu su faturası kabarık gelmesin düşüncesi ile idareli kullanmak zorunda kalıyor..

Çok merak ediyorum. Seferihisar belediyesini yönetenler baraj kanallarının nereden geçtiğini biliyorlar mı acaba? Veya bu dokuz yıl içerisinde hiç baraj kanallarında yerinde inceleme yaptılar mı? Hiç zannetmiyorum…Çünkü Seferihisar Belediyesini yönetenler futbolla yatıp futbolla kalkıyorlar.

Sahi bu yıl futbol takımına kimleri transfer etmiştik? Pardon kaçıncı lige çıkacaktık?

Çünkü bunların varı yoku futbol. Seferihisar turizimde şuradaymş, Seferihisar da işsizlik oranı şuralara gelmiş, Seferihisar’da esnaf kan ağlıyormuş, İlçe gençlerinin geleceği gibi sorunlar kimsenin umurunda değil. Bunların tek umursadığı spor kulübüne bağış almak ve bu bağışları babalarının parası gibi istedikleri gibi kontrolsüzce harcamak.

İçme suyuna gelince

Etem Çalış döneminden sonra 9 yıldan fazla zaman geride kaldı bu süre içerisinde ilçede yapılaşma yıldan yıla büyürken bir adet su kuyusu açılıp şebekeye sokulmadı. Şimdi savunma çok kolay “Bu işe İZSU bakıyor…” Ne kadar kolay cümle değilmi? İyide İZSU ilçe şebekesini devir alalı iki yıl bile olmadı… Soruyorum bir yandan ilçe nüfusu büyürken yedi yıldır bir adet içme suyu sondajı atmayanlar değil midir sorumlusu? Çünkü bunlar için ilçenin tarımı, ilçenin turizmi, ilçenin işsizlik sorunu, ilçe gençliğinin geleceği hiç önemli değildi.Vatandaşların içme ve sulama suyu ise rüyalarında bile akıllarına gelmez…

Pardon. Sahi bu yıl futbol takımına kimleri transfer etmiştik? Veya kaçıncı lige çıkacaktık?

Gelinalan barajı

İlçenin güney kısmında bulunan Gelinalan deresi bölgenin en büyük su havzasına sahip bir bölge. Bu özelliklerinin yanı sıra derenin konumu itibariyle inşaatı çok kolay bitebilecek bir noktada.

Etem Çalış döneminde ihale edilen bu baraj projesi daha sonra ilgisizlikten dolayı raflardan indirilip önce arşive daha sonra kağıt fabrikasına gönderildi. Bunu DSİ yetkililerine sorduğum da “Seferihisar belediyesi sahip çıkmadı” cevabını aldım.

Şu an AKP İlçe teşkilatı bu konuyu tekrar gündeme taşıdı. Şu an aldığım bilgilere göre bir yıl içerisinde baraj inşaatına başlanacak iki yıl içerisinde hizmete girecek. Japonların bir lafı vardır “Su akar Türk bakar”. Temennimiz bu deyim AKP İlçe teşkilatının bu girişimi sayesinde Seferihisar’da son bulur ve artık toprağa, insana hayat veren suların arkasında bakmayız.

Pardon. Gerçekten unuttum. Bu yıl futbol takımına kimleri transfer etmiştik? Veya kaçıncı lige çıkacaktık???

Çok güzel bir deyim var

Her millet icraatına tahammül ettiği hükümetin mesuliyetine ortaktır…

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)
Mustafa KARABULUT
Mustafa KARABULUT
Yazarın diğer yazıları
Bizim Büyükşehir meclis üyeleri ne iş yapar?
06 Ağustos 2022 11:07
Eski bayramlar ve Çetin Ege’nin anılarından bir yaprak
07 Temmuz 2022 1:54
Sabır ve boş vaatlerin üzerinde çok durmayacağım 
22 Mayıs 2022 10:49
O koltuk sana 5 beden büyük gelmiş!
10 Nisan 2022 9:33
Tüm yazılar