fbpx

Şehirlerin yöneticilerinden ne beklenir?

Yayınlanma tarihi : 15 Haziran 2012 3:50 - Güncellenme tarihi : 04 Eylül 2015 3:51

Ben şahsen, bir şehri yöneten belediye başkanı veya kaymakamın, vatandaşın merak ettiği her konuda şeffaf olmasını, kendisine yöneltilen her soruya dobra dobra cevap vermesini isterim.
Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden, bu konuda ideal bir yöneticidir. Devletin tek yetkili idare amiri olarak icraatlar konusundaki her soruyu devlet idaresinin gelenekleri ölçüsünde açık açık yanıtlar.

Yazımın asıl konusu ise Belediye Başkanı Tunç Soyer.

Devlete, millete, partisine ve seçmene karşı sorumluluğu olan Soyer’in, yani eski deyimle Seferihisar’ın şehremininin pek çoğunuzun bilmediği yönlerini yazmak istedim.

Ne demiştik?

Şeffaf yöneticilik?

Tunç Soyer, belediye başkanlık koltuğunda 39 ayını doldurdu, dolduracak. Bugüne kadar bırakın belediye icraatlarını, özel yaşamında bile kendisine ne soru sorduysam, ‘Karabulut, bu sorunuza da cevap vermesem’ dediğini hiç duymadım.

Seferihisar halkının da makamında, çarşıda veya makam aracının önünde kendisine yönelttiği sorulara kaçamak yanıtlar verdiğine de hiç tanık olmadım. Böyle bir şikayet kulağıma gelmedi. Bundan sonra da gelmeyeceğine inanıyorum.

Eski belediye başkanlarına, ‘Maaşınız ne kadar’ diye bir soru yöneltseniz, bırakın cevap almayı, çatık kaşlarla üzerinize yönelen 13 numara bakışın altında ezilirdiniz. Soyer ise bu konuda çok açık ve şeffaf.

Belediye başkanlığında ilk dönemi olan Tunç Soyer, bulunduğu yere alışıncaya kadar elbette birtakım hatalar yaptı.

Her dönemde her yöneticinin çevresini kuşatan ‘yalaka’  ‘riyakar’ ve ‘çıkarcı’ takımının etkisinden kurtulamayıp özellikle belediyedeki görevlendirmelerde, Ürkmez ve Doğanbey’e hizmetlerin götürülmesinde birtakım hatalar yaptı.

Özellikle de malum kişilerin mizansenleri ile mezbaha konusunun askıya alınması, ilçenin en önemli yatırımının durmasına yol açtı.  Bu olayın Seferihisar’ın kara mizah tarihine geçecek kadar komikliklerle engellenmesi, sanırım yıllarca unutulmayacaktır.

Tunç Soyer’in icraatlarından önce kamuoyunun fikrini almaması, anket, kamuoyu araştırması gibi çalışmalar yapmaması da elbette bir eksiklikti.

Düşünün, nüfusu ve büyük maddi boyutu ile her türlü şaibeye açık olabilecek konulurda bile CHP’lilerin çeşitli suçlamalar yönelttiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi, deniz ulaşımında kullanacağı vapurların modelini, şeklini, kara ulaşımında kullanacağı otobüslerin rengini vatandaşla gerçekleştirilen anketlerin sonuçlarına göre belirliyor.

Taksim’de, Beşiktaş’ta,  Eminönü’nde yolcu taşıyan otobüslerin bazılarının ‘mor’ oluşu vatandaş tercihi ile gerçekleşti.

Seferihisar’da ise Çarşı meydanında nasıl bir park veya düzenleme istenildiği konusunda hiç kimsenin fikri alınmadı.

Her ne kadar Cittaslow  konseptine uygun olarak yapılsa da ‘salyangoz heykeli’ bir yerde ‘Halka rağmen, halk için’ mantığı ile dikildi. Akil kişilere, siyasi partilere, vatandaşa, ‘Bu konuda fikriniz nedir’ diye sorulmadı.

Seçmen oyunu verdikten, başkanı koltuğuna oturttuktan sonra olay bitmiyor.  Kent Meclisi, Kadın Meclisi, Gençlik Meclisi gibi yapılanmalar asla halkın tamamını temsil etmiyor. Bence projeler daha hazırlanma aşamasında iken vatandaşın fikri mutlaka alınmalı…

Halkın fikri alınsaydı eminim ki Atatürk Caddesi’ne parke taşı döşenmesi konusundaki rezalet yaşanmazdı.

Hizmete yönelik bu eleştirilerime rağmen Soyer’in, şeffaflık ve halka açıklık konusunda hiçbir zaman ‘kapalı kutu’ olmadığını, her şeyi açıkça ortaya koyduğunu herkes çok iyi biliyor.
Osman Kocaman ve Şerafettin Budak sayesinde, şeffaflıktaki başarısını, görevlendirme, halkın sesine kulak verme ve hizmetlerde de sürdüreceğine inanıyorum.

Konuyu özetlersem.

Tunç Soyer şeffaf bir yönetici ve şeffaf bir kişilik sahibi… Belediye başkanlığından kişisel hiçbir beklentisi yok.

Gecesini gündüzüne katarak ilçesi ve halkı için çabalıyor.

Dürüst, samimi…

Asla içten pazarlıklı değil. Daha önceki başkanlarda gördüğümüz gibi, kinci veya intikamcı yönü yok. Hiçbir zaman hiçbir kişiye karşı, ‘Ben size gösteririm’ , ‘Sana bunun hesabını sorarım’ tavrına girmiyor, zaten bu tür şeylerden nefret ediyor.

Önümüzdeki süreçte halkın nabzını tutma konusunda biraz daha gayret ederse, 2014 yerel seçimlerine ‘sıfır hata’ ile girebilir…
mustafakarabulutyenihaber@gmail.com

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)
Mustafa KARABULUT
Mustafa KARABULUT
Yazarın diğer yazıları
Bizim Büyükşehir meclis üyeleri ne iş yapar?
06 Ağustos 2022 11:07
Eski bayramlar ve Çetin Ege’nin anılarından bir yaprak
07 Temmuz 2022 1:54
Sabır ve boş vaatlerin üzerinde çok durmayacağım 
22 Mayıs 2022 10:49
O koltuk sana 5 beden büyük gelmiş!
10 Nisan 2022 9:33
Tüm yazılar