Seferihisar Emlak

Sorunun cevabını hep birlikte irdeleyelim. Bölgemizden pek çok kişi, Kuşadası, Seferihisar, Güzelbahçe, Çeşme veya İzmir’deki restoranlarda et ve balıkla birlikte alkol de almıştır. Her hesap geldiğinde de bir önce oturdukları mekanlarla fiyat kıyaslaması yapmış, aralarında değerlendirmede bulunmuştur.

 

İşte biz de bu konuya netlik kazandırmak için çeşitli kentlerdeki restoranlarda müşteri olduk ve Sığacık restoranları ile fiyat kıyaslaması yaptık.

 

Hangi restoranın fiyatının uygun, hangi restoranın fiyatının kazık olduğunu bir bir tespit ettik. Ancak etik olmadığı için bu restoranların isimlerini burada yazamıyorum. Şu kadarını söyleyeyim. Tespitlerimize göre Sığacık‘taki pek çok restoranın fiyatları gerçekten çok ama çok kazık…

 

Yazımı çok uzatmayacağım. Sığacık‘taki restoran sahipleri veya işletmecileri çok uzağa değil, Yunan adalarının herhangi birisine gitsinler ve işletmeciliğin nasıl olduğunu öğrensinler. Müşteri masaya geldiğinde menü ve fiyat listesi derhal önüne geliyor. Masadan kalkarken ne kadar hesap ödeyeceğinizi  kuruşu kuruşuna biliyorsunuz.

 

Oradaki işletmelerde kuvver, yani  ‘koy ver gitsin’ veya ‘koy gitsin‘  gibi anlayışlarla dalga geçilen fiyatlar yok.

 

Menülerde hem fiyat var hem de fotoğrafta ne görüyorsanız önünüze aynısı geliyor.

 

İyi ama burada belediyenin yaptırımı yok mudur? Belediyenin hiç kusuru yok mudur? Bence asıl cevap bekleyen soru da bu olmalı…DSC_7153-e1442413118847-1024x728Yunan adalarında yaşam süren işletmelerin tamamı turizmden geçiniyor. Her restaurantın önünde müşterilerine sundukları menüler fotoğraflarla gösteriliyor. Fotoğrafta gördüklerinizi sipariş verdiğinizde aynısı önünüze geliyor. Ayrıca önünüze gelen menüde her menünün karşısında fiyatları yazıyor, yani ne kovver ilave ediliyor, nede koyver gitsin anlayışı var…

 

Belediye önce restoran sahiplerini toplar, Sığacık turizmi için fiyat istikrarının önemini anlatır. Daha sonra menü listesini, işletmenin önünde fiyat tarifesi yazılıp yazılmadığını kontrol eder. Bu konuda yasanın verdiği yetkileri sonuna kadar kullanır.  Üstelik ağır para cezaları yazma yetkisi vardır. Peki, niye bunlar yapılmaz? Turizm, turizm deyip dururuz ama önce kendimize çeki düzen vermemiz gerekmez mi?

Son Güncelleme : 29 Eylül 2016 21:18