fbpx

Sığacık’tan yükselen sese kulak ver Kolin

Yayınlanma tarihi : 09 Mart 2011 5:17 - Güncellenme tarihi : 04 Eylül 2015 5:17

Seferihisar halkının 1982 yılından günümüze kadar tam otuz yıl süren bir hayali vardı. Neydi bu hayal? Sığacık Yat Limanı bitecek, gümrük müdürlüğü gelecek ve Seferihisar, Sığacık kapısından dünyaya açılacaktı.

Yat limanı bitip işletmeye açıldığında bu hayalin gerçekleşme aşamasına gelindiği düşünüldü, sevinildi.

Ama o da ne?

Sığacık’ın dünya ile buluşmasında en önemli nokta olan gümrük müdürlüğü ortada yoktu. Üstelik Yat Limanı yetkilileri, “Biz yolcu taşımacılığı yapmayacağız. Gümrük müdürlüğü açtırmak bizim işimiz değil. Bizim gümrük müdürlüğüne ihtiyacımız yok” diyordu.

Dikkat edin.  Bu cümleyi Yat Limanı’nın işletme müdürü, yani Kolin firmasının yetkilisi kullanıyor.

Bu düşünceye Kolin firmasının üst düzey yetkilileri de katılıyorsa işte o zaman yandı gülüm keten helva…

Şimdi tabloya bakın. Seferihisar’ın tarihi Sığacık mahallesinin tam önündeki denize yapılan yat limanına tekneler bağlanacak. Yerli veya yabancı konuklar liman içindeki tesislerde harcama yapacak. Seferihisar ve Sığacık halkı bu nimetlerin hiç birisinden yararlanamayacak.

Oysa Seferihisarlılar, 30 yıldır, “Yat limanı bitecek, gümrük müdürlüğü gelecek ve Sığacık limanından Yunan adalarına günübirlik turlar düzenlenecek” diye hayal kuruyordu.

Sonuç hüsran oldu.

Yat limanı yetkilisinin, “Bizim gümrük müdürlüğüne ihtiyacımız yok, Yunan adalarına tur düzenleme gibi bir ihtiyaç da duymuyoruz” şeklindeki açıklamaları bu hüsranı derinleştirdi.

Beyefendiler Sığacık’ın her türlü nimetinden yararlanacaklar ama Seferihisar veya Sığacık halkı bunları seyretmekle yetinecek.  Yunan adalarına günü birlik tur yapma olanağından bile yoksun olacak öyle mi?

Yat limanı yetkilileri işin bu kadar kolay olmadığını bilmeli. Seferihisar halkı yasalara bağlıdır. Öyle Arap ülkelerindeki gibi sokağa dökülüp düzene baş kaldırmaz ama yasal yollardan mücadele etmesini, özellikle de sivil toplum örgütleriyle sesini yükseltmesini iyi bilir. Öyle kolayca pes etmez. “Limanın kaymağını biz yiyemedik bari siz yiyin” deyip geçmez…

Bu iyi biline…

Seferihisar şantiye olacak

İlçenin ana caddelerinde elektrik kabloları yer altına alındı. Sırada TELEKOM var. Bu kuruluş da önümüzdeki günlerde tüm kablolarını yer altına alacak. Daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı ile belediyenin ortaklığında Atatürk Caddesi’nde peyzaj çalışmaları yapılacak. Buraya kadar her şey iyi ama sırada İZSU’nun ilçenin içme suyu borularını değiştirmesi çalışması var. İşte o zaman ilçe şantiyeye dönecek.  İşin en komik yanı da İZSU’nun içme suyu borularını değiştirmeye ne zaman başlayacağı da belli değil.

Seferihisar, tam turizm kenti oluyor derken kurumların birbirleriyle mutabık kalıp aynı anda çalışmaları yürütememelerinin cezasını Seferihisar halkı çekecek.   ..

Ne diyelim işte burası Türkiye dedirtecek anlayış bu…

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)
Mustafa KARABULUT
Mustafa KARABULUT
Yazarın diğer yazıları
Bizim Büyükşehir meclis üyeleri ne iş yapar?
06 Ağustos 2022 11:07
Eski bayramlar ve Çetin Ege’nin anılarından bir yaprak
07 Temmuz 2022 1:54
Sabır ve boş vaatlerin üzerinde çok durmayacağım 
22 Mayıs 2022 10:49
O koltuk sana 5 beden büyük gelmiş!
10 Nisan 2022 9:33
Tüm yazılar