fbpx

Stresli ve Aziz Nesinlik komediler

Yayınlanma tarihi : 27 Nisan 2013 3:14 - Güncellenme tarihi : 04 Eylül 2015 3:14

Yerel seçimlerle ilgili geriye sayım başladı. Şimdi ay ay yerel seçime doğru gidiyoruz. 2014’e girince de artık gün gün geri sayıma geçeceğiz.

Konu siyaset olunca ilçede heyecan artıyor. Siyasetçiler ve ana malzemeleri siyaset olan gazeteciler doğrudan sürecin içinde yer alıyor.

Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara’da CHP ve MHP’nin genel başkanlarına yüklenerek öne çıkarken, Seferihisar’da da siyaset, yerel yönetim, yani belediye üzerinden yürütülüyor.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, ‘Ben basının sorularını yanıtlamayacağım, icraatımı kahvehane toplantılarıyla doğrudan vatandaşa anlatacağım” dedi ve düşüncesini hayata geçirdi.

Elbette karar kendisinin. Saygıyla karşılıyoruz.

Ama çok sesliliğin gereği olarak biz sadece Soyer ile değil, tüm siyasi partilerin yetkilileriyle görüşüyoruz.

Nitekim daha önce Tunç Soyer’i de ağırlayan Yeni Haber TV olarak bu kez AK Parti İlçe Başkanı Ümit Cingöz’ü ağırladık. Meğer Ümit Cingöz bir hayli doluymuş.

Konuya Belediye Meclisi’nde kabul edilen 2012’nin 42 milyonluk bütçesinden girdi. 2012 bütçesinde yer alan 9 milyon liralık faizin hesabını sordu. Diyor ki, “Hiçbir işadamı 42 milyon liralık bir bütçe için 9 milyon lira faiz ödemez. Bu iş bilmeyen yönetimlerin maharetidir.”

Devlete vergisini, faturasını zamanında ödeyen bir vatandaş olarak 9 milyon liralık kredi sözünü duyunca şaşırdım, “Olmaz öyle şey” diyecek oldum. Ümit Cingöz, önüme belgeleri serince diyecek bir şey bulamadım.

Bir de Belediye Meclisi üyelerinin bu olaya onay vermelerine aklım almadı.

Ya Ümit Cingöz hesap bilmiyor ya da Belediye Meclisi üyelerinin finans konusunda kimsenin bilmediği bir maharetleri var.

Cingöz’ün hesabına göre 9 milyon lira civarında faiz ödemek için 100 milyon liranın üzerinde bir iş hacminin olması ve bu tutarın üzerinde belediyenin borçlu olması gerekir. Yani eski para ile 100 trilyon. Seferihisar’a baktığımızda ne böyle bir para bütçede yer alıyor nede bu tutarlarda borç…

Yada kem gözler göremiyor…

AK Parti İlçe Başkanı, ikinci eleştirisini Ürkmez’deki yat limanı üzerinden yaptı. Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Ürkmez’deki yat limanı için kullandığı, ‘Yat limanına bakanlık sıcak bakmadı, balıkçı barınağı yapılacak’ sözünden yola çıkarak, “Oysa bakanlığın internet sitesinde Ürkmez’e yat limanı yapılacağı ifadesi yer alıyor.

Listedeki 4 yat limanı içinde Ürkmez de var. Diyelim ki Başkan Soyer zaman bulup siteye giremedi. Belediyenin diğer müdürleri de mi lütfedip bakanlık sitesine girme zahmetine katlanmadı” diyor.”

Seferihisar’da pek çok kişi bu konuda Cingöz’ü haklı buluyor.

Diyorlar ki, “Belediyede o kadar mimar, mühendis varken müdürlüğü tekniker düzeyinde bir isim yürütürse, kaçak yapıları denetlemekle yükümlü müdürlüğün başına inşaatın ‘i’sinden bile anlamayan nikah memuru getirilirse, muhasebenin de 42 milyon liralık bir bütçe ile 9 milyon lira faiz ödemesinden daha doğal ne olabilir” diyorlar.

Yani Seferihisar Belediyesi’nde tam da merhum Aziz Nesin’in hikayelerine konu olabilecek olaylar yaşanıyor.

Son cümlem bir hatırlatma…

Zamanın Başbakanı merhum Adnan Menderes ne demişti?

“Ben Türk Silahlı Kuvvetlerini astsubaylarla da yönetirim!”

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)
Mustafa KARABULUT
Mustafa KARABULUT
Yazarın diğer yazıları
Bizim Büyükşehir meclis üyeleri ne iş yapar?
06 Ağustos 2022 11:07
Eski bayramlar ve Çetin Ege’nin anılarından bir yaprak
07 Temmuz 2022 1:54
Sabır ve boş vaatlerin üzerinde çok durmayacağım 
22 Mayıs 2022 10:49
O koltuk sana 5 beden büyük gelmiş!
10 Nisan 2022 9:33
Tüm yazılar