DOLAR

33,0985$% 0.21

EURO

36,2272% 0.47

STERLİN

43,1657£% 0.62

GRAM ALTIN

2.629,88%0,32

ÇEYREK ALTIN

4.284,00%0,51

BİTCOİN

2148661฿%1.839

a

Teşekkürler Kolin, Teşekkürler Soyer..

0

BEĞENDİM

Seferihisar’ın kapısı dünyaya açılacak!

Bu cümleyi 1983 yılında dönemin belediye başkanı Cumhur Gürüz’den duymuştum.  O yıllarda Sığacık koyunda büyük teknelerin limana yanaşabilmesi için derinleştirme çalışmaları yapılıyordu.

Akarca’da Liman Müdürlüğü personeline bir kooperatif arsası verilmişti. Sitenin adı da “Limankent” olarak konulmuştu.  İşte hayallerimizi süsleyen “Seferihisar’ın kapısı dünyaya açılacak” cümlesinin özü, tam 28 yıl sonra gerçekleşiyor.

Bu da 20 Mayıs 2011 günü Sığacık Gümrüğü’nün hayata geçmesi ile olacak.

Aslında yine hayalde kalacaktı.

Çünkü Kolin firmasını temsil eden Sığacık Yat Limanı’nın önceki müdürü, “Bizim gümrük müdürlüğüne ihtiyacımız yok, Yunan adalarına tur düzenleme gibi bir ihtiyaç da duymuyoruz.”

İşte bu ifade Yeni Haber’in tüm çalışanlarını harekete geçirdi. Seferihisar’ın sesini Kolin’in Ankara’daki yetkililerine duyurduk. Kolin’in üst yönetimi olaya duyarlılık gösterip  gümrük müdürlüğünü yat limanına getirmekte  ayak sürüyen, zorluk çıkaran müdürü görevden aldılar, yerine de genç, dinamik ve firmasının çıkarını bölge çıkarı ile örtüştüren Burak Bey’i atadılar.

Bu genç müdürün sorumluluğunu bilen yaklaşım ve çalışmasıyla da gümrük müdürlüğü gerçekleşme aşamasına geldi.

Teşekkürümüz sadece Kolin firmasının sahiplerine ve yöneticilerine değil elbette… Sığacık-Samos arasında tur seferlerinin başlamasında ve bürokrasinin olayla ilgilenmesinde büyük çaba gösteren Belediye Başkanı Tunç Soyer’e AK Parti İlçe Başkanı Ümit Cingöz ve Emeği geçen Hükümet üyelerine çokça teşekkür ederiz.

Gümrük müdürlüğü sadece turlar için değil…

İlk aylarda veya yıllarda ilçe halkı gümrük müdürlüğünün Sığacık’ta olmasının ne kadar önemli olduğunun farkında olmayabilir. Çünkü sadece Yunan adalarına tur seferleri yapılması için açılmıyor gümrük müdürlüğü. Daha önce Çeşme veya Kuşadası limanına gitmek zorunda kalan yabancı bayraklı yatlar da artık doğrudan Sığacık limanına gelip Türkiye’ye giriş yapabilecekler.

Limana gelen yat sahipleri veya personel, hem Sığacık’ı hem de Seferihisar’ı gezecek, alışveriş yapacak. Olay bu aşamaya geldiğinde yöremiz halktı gümrük müdürlüğünün önemini daha iyi kavrayacak. Bu arada gençlerimizin yabancı dilleri önemli ölçüde gelişecek.

Liman müdürüne sordum!

Burak Bey, nasıl oldu da kısa sürede gümrük binası tamamlandı ve müdürlük geliyor?

Burak Bey’in verdiği cevap çok anlamlıydı: “Mustafa Bey, firmamızın üst düzey yöneticileri Seferihisarlıların bu isteği üzerine adeta seferberliği başlattı. Gece gündüz çalışarak iki ay gibi kısa bir sürede hem gümrük müdürlüğü binasını hem de bürokratik işlemleri takip edip sonuçlandırdık. Bu konuda Kaymakamımızdan ve Belediye başkanımızdan da önemli yardım aldık kendilerine ayrıca teşekkür ederiz. “

Evet biz de Kolin firmasının sahipleri ve üst düzey yöneticileri başta olmak Başkan Tunç Soyer’e, Kaymakam Şakir Erden’e AK Parti İlçe Başkanı Ümit Cingöz’e ve hükümet üyeleri ile konunun her aşamasında olur imzası atan görevlilere teşekkür ediyoruz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.