Seferihisar Emlak

Seferihisar kent merkezine girişte bulunan ve Seferihisar’ın en işlek caddelerinden olan Atatürk Caddesi önceki gün dört günlük deneme amaçlı trafiğe kapatıldı.

Başkan Tunç Soyer kapama gerekçesi olarak; şehre nefes aldırtmak ve esnafın gelirini arttırmak vurgusunu yaparak açıklamasını “Dört günlük deneme amaçlı..” diye yapmıştı.

Caddenin kapanmasıyla ilgili Başkan Soyer’e ne gibi tepkiler geldi bilemiyorum ama çareyi kaymakamlık makamında arayan vatandaşların, kaymakamlık merdivenlerini ikişer üçer basamak atlayıp indiklerine şahit olanlardanım.

Chplilerin, belediye meclis üyelerinin ve belediye çalışanlarının esnaftan tepki gelecek veya esnaf laf atacak korkusuyla, kapanan caddede yürüyemediklerini düşünenlerdenim. Çünkü o caddedeki esnafın geliri artmak şöyle dursun, yüzde yirmi beşlere düştü ve haklı olarak esnaf tabiri yerindeyse burunlarından solur hale geldi.

Esnafın bazıları üç bazıları beş bin liraya geliri yüksek olur gerekçesiyle ana caddeden dükkan kiralamış. Ama iki günde geliri yüzde yirmi beşlere kadar düşmüş. Esnaf kapanan caddede top oynar hale gelmiş. Bir laf söylüyorsunuz bin ah işitiyorsunuz. Lakin esnaf sonuna kadar haklı…

KARAR DOĞRUYDU!

Alınan kararı bende desteklemiş ve bir deneme yapılmasından yana olduğumu söylemiştim.  Ancak kapanması gereken ana cadde yani şehre giriş caddesi olmamalıydı bence. Temel Cingöz Caddesi, Çay Caddesi ya da başka bir cadde de bu uygulama denenebilir hatta deneme sonrası kalıcı olabilirdi.

Mevcut durumda ise ne yazık ki ilçenin tali sokak ve caddeleri inşaat malzemelerinden ve kalıntılarından neredeyse geçilmez durumda. Hele ki birde karşınıza bir beton kamyonu çıktı mıydı bir geri bir ileri  adeta ensenizden ter çıkıyor. Henüz yazlıkçıların tamamı da gelmedi. Varsayalım ki yazlıkçılar da burada. Soruyorum şimdi ilçe merkezine giremeyen kesim neden yol üzerindeki mağazalardan alışveriş yapmayı tercih etmesin ki?

Bir diğer sorun ise otopark sıkıntısı.

Sürücüler cadde girişinde otopark bulabilse araçlarını park edip ilçe merkezine rahatlıkla girebilir ve alışverişini yapar. Ancak ilçenin her mahalle ve sokağında inşaat var ve yolların çoğu köstebek görünümünde. Bu durumda kaç yazlıkçı zor bela belediyenin arka tarafına araçlarını park edip trafiği olmayan bir cadde esnafından alışveriş yapar ki?

Bu demektir ki bu iş tutmayacak.  Karar güzel ama belki de ilçe henüz buna hazır değil…

Zaten Başkan Tunç Soyer’de açıklamasında “Deneme amaçlı kapatıyoruz” diye belirtmişti. Karar Başkan Tunç Soyer ve yönetiminin ama bu kararın şimdilik uygulanabileceğini sanmıyorum…