DOLAR

33,0413$% 0.65

EURO

36,0249% 0.4

STERLİN

42,9931£% 1.08

GRAM ALTIN

2.559,20%0,41

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

BİTCOİN

1988183฿%1.9221

a

Tunç Soyer, gazete çıkarmaya hazırlanıyor

0

BEĞENDİM

Seferihisar’daki yerel medya temsilcilerinden aradığı desteği bulamayan Seferihisar Başkanı Tunç Soyer’in belediye adına gazete çıkarmayı planladığı öğrenildi.

Dutlar altı kahvehanelerinde konuşulduğuna göre Belediye Başkanı Tunç Soyer, önceki gün yerel gazetecilerimizden Mehmet Orşahin ’i makamına davet ediyor,  “Belediye adına gazete çıkaracağız, sizi de aramızda görmek istiyoruz” dedikten sonra,  “Bizim çıkaracağımız gazete diğerleri gibi bölük pörçük tarihlerde değil, gününde çıkacak. Konuyla ilgili olarak Kıvanç Ege ile görüş” diyor.

Daha sonra Mehmet  Orşahin’in işyerine giden Kıvanç Ege de aynı öneriyi tekrarlıyor.

Öneriler üzerine Orşahin, “Ben AK Partiliyim. Size muhalefet eden yazıları yazarım, bunu kabul edecek misiniz” diye soruyor.

Kıvanç Ege
de, “Aramızda bir de muhalif yazılar yazan olsun diye istiyoruz seni zaten” diyor.

Orşahin ekliyor: “Bu teklifinizi AK Parti İlçe Teşkilatı’na götüreceğim. Kabul ederlerse ben de bir düşünüp size haber veririm.”

Buraya kadar konu böyle ama asıl olan Tunç Soyer’in belediye adına niçin gazete çıkarma kararı aldığıdır.  Sorgulanması gereken konu da burada saklıdır…

29 Mart 2012 tarihinde Tunç Soyer, seçilişinin üçüncü yılını dolduruyor. İlk yıllarda ulusal medyanın Seferihisar temsilciliğini de yürüten Evrim Ataman, Tunç Soyer’e koşulsuz olarak iki yıl destek verirken ben de Mustafa Karabulut olarak Başkan Tunç Soyer’i  üç yıla yakın koşulsuz desteklemiştim.

Neden ve hangi konulara destek verdik?

Tunç Soyer, Seferihisar Belediyesi’ni 25 milyon liraborçlu devralmıştı.

Bu borçları bahane ederek belediyeye ait mülkleri tek tek satmaya başladı. Bazılarını da sattı ama bunların karşılığında ilçeye gözle görülür, yani kalıcı yatırım yapamadı. Satılan gayrimenkullerin parası belediye çalışanlarının maaşlarına gitti veya diğer harcamalarla eriyip yok oldu.

Seferihisar çarşı meydanındaki bir gayrimenkul, Büyükşehir Belediyesi’nin bir şirketine 2 milyon lira gibi komik bir rakamla satıldı. Bu satış ilçede bomba etkisi yaparken buradan gelen para iki ay içinde bitti. Gayrimenkul de elden gitmiş oldu.

29 Mart 2009 yerel seçimlerden sonra Ürkmez ve Doğanbey belediyelerinin Seferihisar’a borçsuz olarak devredilmiş olması ve bu bölgelerden gelen emlak ve imar harçları ile Seferihisar Belediyesi’nin 25 milyon liralık borcunun sıfırlanacağı düşünülürken, belediyenin borçları daha da arttı. Toplam borcun  35 milyon liraya dayandığı iddia ediliyor.

Bu arada Akkum’daki belediyeye ait 300 dönümlük arazinin satışı için Meclis’ten izin çıktı. Artık yetki Encümen’de… Hüseyin Ercan ve Ali Taşkın’ı tasfiye hareketi de bu sürece rastlıyor.

İki isim de belediyeden uzaklaştırırsa, bürokrat ağırlığındaki Encümen arsayı çok daha kolay satacak.

Zaten Seferihisar’da bütün kıyamet burada kopuyor. Tunç Soyer’in turistik tesisine bitişik konumdaki bu araziye başka talipliler çıkmasına rağmen Soyer, satışa sıcak bakmadı, fiyatın düşük olduğunu gerekçe gösterdi.

Yerel medya da kulağını buraya dikti. Şimdi bu arazinin kime, ne zaman ve kaç paraya satılacağı merak ediliyor. Yerel medya alıcı kişi veya firmayı ‘didik didik etmeye’ hazırlanırken Soyer’in belediye adına gazete çıkarma girişimi tam da bu sürece rastlıyor.

Başkan Tunç Soyer elbette gazete çıkarabilir. Bu kendisinin en doğal hakkıdır. Fakat bu işin finansmanını belediyenin parasıyla değil, kendi cebinden karşılamalı…

Yani saçı bitmedik yetimlerin, dulların, yaşlıların çok zor şartlarda ödedikleri çöp veya emlak paraları matbaalara ödenmemeli…

Bugün belediyenin çöp toplama işçileri DHA muhabiri Evrim Ataman’ı arıyor ve duygu dolu ifadelerle, “Abi, yağmurun altında çalışıyoruz, elimize bir eldiven, sırtımıza bir yağmurluk almıyorlar. Söylediğimizde ‘Para yok, maaşlarımızı alamadık’ diyorlar. Ne olur gelin, halimizi görün ve sesimizi duyurun” diyorlar..

Seferihisar Belediyesi bu durumda iken, iflasın eşiğine gelmişken, bu ayın 15’inde ödenmesi gereken maaşların sadece dörtte birini verebilirken gazete çıkarmak için harcanacak paraya yazık değil mi?

Başkan Tunç Soyer’in tüm umudu Sığacık Akkum bölgesindeki belediyeye ait mülklerin satışında…  Belki de bu sıkıntılar, satış kararını daha da hızlandıracak.

İşte bu ortamda Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, kendi gazetesini kendisi çıkarma kararı alıyor…

İddialara göre Başkan Soyer, “Başka gazeteler gibi pörçük pörçük tarihlerde değil gününde çıkartacağız gazeteyi”diyor…

Şimdilik bu kadar…
İzlemeye devam edin….
mustafa@seferihisar.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.