Seferihisar Emlak

Mehmet Soyoğul’u Seferihisar Mal Müdürlüğü’nde şef olarak görev yaptığı yıllarda tanırım. Mütevazi çok konuşmayan ve doğru bildiğini yapan bir insandı. Kısacası alışılagelmiş memurlardan değildi.

Belediye meclis üyeliği ile politikaya atılan Soyoğul o yıllarda Belediye başkanı olan kayınbiraderi Mustafa Üstün Özdemir’in vefatı ile üç yıla yakın başkanlığı vekâleten yürüttü ve 2004 seçimlerinde de CHP’den belediye başkanı seçildi.

Yıllar sonra Yeni Asır gazetesinin belediye başkanlarının icraatlarını anlatan “Söz Başkanlarda” yazı serisi gerekçesi ile Yeni Asır Gazetesi yazarlarından Nevzat Dönmez dostum ile bu kez günümüzü Yelki’ye ayırdık.
Yıllar önce Yelki’yi bilenler ve daha sonraki yıllarda anayoldan transit gelip geçen okurlarıma küçük bir önerim olacak.

Yelki’nin merkezine hatta ara sokaklarda yapılan değişiklikleri görmelerini öneririm…
Yelki AB standartlarının üstünde baştan sona yeni bir minyatür kent olmuş.
Başkan Mehmet Soyoğul’a soruyorum: “Bu kadar hizmeti nasıl yaptınız? Yatırımcı işletme sahiplerinden veya İnşaat firma sahiplerinden ne kadar bağış alıyorsunuz?” Başkan Soyoğul’un yüzünün rengi değişiyor. “Kuruş almıyor hatta belediyemizin tüm imkânlarıyla onlara yardımcı oluyoruz” diyerek sözlerini sürdürüyor. “Yatırımcı göçebe kuş gibidir. Nerede güler yüz ve hizmet bulursa yatırımını oraya yapar”.

Bize İller Bankası’ndan gelen pay ile emlak vergilerinden aldığımız paralar yetiyor. Bir müteahhit veya iş sahibi belediyeye bağışta bulundum diyemez.

Biz belediyecilik yapıyoruz. Bir firmadan bağış aldığımızda mutlaka inşaatında yasalara aykırı kat ister veya yasalara uygun olmayan taleplerde bulunur.

Şu an Yelki’de arsa fiyatları yüz binler YTL civarında olurken Seferihisar’da On Altı bin YTL’ye arsa bulabilmeniz mümkün. Yine Yelki’de bir dubleks konutun fiyatı beşyüz- Altıyüz bin YTL iken Seferihisar’da doksan bin YTL ye bulabilmeniz mümkün.

Başkan Mehmet Soyoğul ekliyor: Bir belediye başkanının icraatları beldesindeki arsa ve konut fiyatlarının artışı ile eş değerdir.

Son Güncelleme : 04 Eylül 2015 10:15