fbpx

Yeni Yılda İlk Adımlar

Yayınlanma tarihi : 02 Ocak 2010 5:15 - Güncellenme tarihi : 04 Eylül 2015 5:15

Geride bıraktığımız yıl bölgemiz insanlarının günlük yaşantılarını etkileyen önemli olaylar oldu. Ürkmez ve Doğanbey belediyelerinin kapanıp Seferihisar’a bağlanması, yerel seçimlerde ilçeyi on yıl yöneten belediye başkanının değiştirilmesi ve Seferihisar’ın Cittaslow yani ‘Sakin Şehir’ ilan edilmesi ilçemizin tarihine geçecek olaylardı.

Eski yılın son gününde Hükümet’ten şaraptaki ÖTV’yi kaldırdığı ve kararın resmi gazetede yayınlandığı haberi geldi. Bu karar şaraplık üzüm ve şarap üreticilerini sevindirdi.
Yeni yıla girerken, Seferihisar yönetimini devraldığı günden bu yana yoğun bir şekilde çalışan ve 270 gündür gece gündüz demeden çalışarak Seferihisar’ın Cittaslow, yani ‘Sakin Şehir’ statüsü kazanmasını sağlayan Başkan Tunç Soyer, ailesiyle birlikte beş günlük İtalya gezisine gitti.

Başkan Soyer bu tatilinde de boş durmayacak ve dokuz aylık belediye yöneticiliğinde edindiği tecrübelerini masaya yatırıp 2010 yılında neler yapılacağının planlarını yapacak ve aldığı kararları iki ay içinde kamuoyu ile paylaşıp uygulamaya koyacak.

Dokuz aydır ilçenin tanıtılmasına büyük zaman harcayan ve bu amaçla onlarca etkinlik yapan Soyer, yine, “Vay canına… Bunlar da yapılabiliyormuş” dedirten yeni etkinlikler gerçekleştirecek. En önemlisi de bu etkinlikler paraya dayanmayacak.

Söz etkinliklerden açılmışken:

Belki çoğumuz Seferihisar’da yapılan veya yapılacağı planlanan etkinlikleri ilçe halkını eğlendirme amaçlı olarak algılıyor olabiliriz. Aslında konu hiç de öyle değil! Seferihisar’da yapılan her ilginç etkinlik basında yerini alıyorsa etkinlik hedefine ulaşıyor demektir.

İşte Tunç Soyer de basında yerini alacak ilginç etkinlikler yapmayı hedefliyor.

Biz aile olarak üç beş günlük tatillerimizde Bursa’ya gelmeyi tercih ederiz. Dün Teleferik ile Uludağ’a gitmek istedik ancak hava şartlarından dolayı teleferik çalışmayınca Bursa’nın ünlü kapalı çarşısını gezmeyi seçtik. Çarşıda bir esnaf ile sohbetimizde Seferihisarlı olduğumuzu söyleyince esnaf “Son zaman yazılı ve TV kanallarında Seferihisar ismini çok duyuyoruz Seferihisar hangi ile bağlı” deyince ailecek birbirimize tebessüm ettik.

Demek ki bazı insanlar Seferihisar’ın ismini duyuyor ama İzmir’e bağlı olduğunu bilmiyor veya ulusal basında Seferihisar ismi sıkça geçtiğinden Seferihisar özerk bir marka haline geliyor.

İşte bu da gösteriyor ki, düzenlenen etkinlikler bölgesel ve ulusal basında yerini alıyor ise yapılanlar hedefine ulaşıyor demektir.
Bu ne demektir?

Seferihisar’ın reklamı yapıldığında ilçeyi ziyaret edenlerin sayısı artacak. Ziyarete gelen insanlar esnaftan veya üreticilerden alışveriş yapacak ve ilçede yaşayan insanların yaşam standardı da yükselecek demektir.

2010 yılında Başkan Tunç Soyer’i üzecek tek bir konu olacak. Bu da belediyenin borçlu olması… Bu konuyu da Tunç Soyer’in aşacağına inanıyoruz.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)
Mustafa KARABULUT
Mustafa KARABULUT
Yazarın diğer yazıları
Bizim Büyükşehir meclis üyeleri ne iş yapar?
06 Ağustos 2022 11:07
Eski bayramlar ve Çetin Ege’nin anılarından bir yaprak
07 Temmuz 2022 1:54
Sabır ve boş vaatlerin üzerinde çok durmayacağım 
22 Mayıs 2022 10:49
O koltuk sana 5 beden büyük gelmiş!
10 Nisan 2022 9:33
Tüm yazılar