DOLAR

32,8256$% -0.23

EURO

35,6799% -0.59

STERLİN

42,4459£% -0.31

GRAM ALTIN

2.538,04%0,14

ÇEYREK ALTIN

4.171,00%0,12

BİTCOİN

2155088฿%-3.68999

a

Carry Trade ve Yüksek Faiz

Merkez bankasının faizleri yüzde 50 seviyesine çıkarmasıyla birlikte para piyasalarında hareketlenme başladı. Mevduat getirileri oldukça cazip durumda ve yurt dışından bu yüksek faizi getirinden faydalanmak için önemli bir para akışı olduğu gözleniyor.

0

BEĞENDİM

Carry Trade ve Yüksek Faiz

Prof. Dr. Mehmet Karaçuka yazdı…

Merkez bankasının faizleri yüzde 50 seviyesine çıkarmasıyla birlikte para piyasalarında hareketlenme başladı. Mevduat getirileri oldukça cazip durumda ve yurt dışından bu yüksek faiz getirisinden faydalanmak için önemli bir para akışı olduğu gözleniyor. Kısa dönemli kur ve faiz avantajından faydalanmak için yapılan bu tür işlemlere “carry trade” adı verilmekte ve ülkedeki finansal yapıyı rahatlatacağı umulmakta. Ancak bu tür döviz girişlerinin sağladığı rahatlık, bu dövizin ülkeden çıkarken yaratacağı sıkıntıları da unutturmamalı ve böyle bir dönemde olacaklar için şimdiden önlem alınmalı.

Bu tür carry trade işlemleri özünde yatırımcı için risk getirir. Eğer Türk lirası değer kaybederse ve bu değer kaybı faiz getirisinin üzerinde olursa bu tür işlemleri yapanlar zarar elde edebilir. Ancak gerek Hazine ve Maliye Bakanı gerekse Merkez Bankası yönetimi Türk lirasının döviz cinsinden değerini koruyacağını ifade etmekte ve garantisini vermektedir, yani dolar ve euro karşısında Türk Lirası değerini koruyacaktır. Böyle bir hükümet garantisi altında yapısı gereği risk barındıran carry trade işlemleri, risksiz hale gelmektedir. Bu durumda oluşan mevcut sistemde yabancı para cinsinde yüzde 50 civarı faiz garanti hale gelmekte yani dövizini bozdurup Türk lirası cinsinden faize yatıranlar, dönem sonunda tekrar döviz aldıklarında, döviz cinsinden yüzde 50 kar elde etmiş olabilirler.

Dolar ve euro cinsinden bu kadar yüksek faiz ödemek şüphesiz ekonomik dengeleri sarsabilir. Şu an bu paraların giriş döneminde olduğumuz için bu zorluk hissedilmez ancak çıkış döneminde yani 100 milyon dolar getiren yatırımcı bunun karşılığı dönem sonunda 150 milyon doları ülkeden çıkarmaya başladığında bu çıkışlar önemli sorunları beraberinde getirecektir. Ekonomi yönetiminin bu tür kısa vadeli döviz giriş çıkışlarına yönelik eylem planlarının oluşması ve yabancı parayı uzun dönemli yatırımlara teşvik edecek düzenlemeleri yapması artık kritik önem taşımaktadır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.